Ausztrál mérnökök szerint a 3D nyomtatás építészeti alkalmazása több szempontból is előnyös: rugalmasabb, leviszi az árakat, a helyszínen könnyebb vészmegoldásokat kivitelezni, egyszerűbb az állványozás stb. Elterjedésére sem kell sokat várni, öt-tíz éven belül komoly tényező lesz a lakáspiacon.
A történelem legnagyobb urbanizációs hullámát éljük, aminek egyik következménye, hogy 800 milliónál több ember lakik rossz körülmények között, favellában, utcán stb. A minimumot sem engedhetik meg maguknak. Az emelkedő árak, munkabérek és a nyomortelepek népességnövekedése világméretű lakásválsághoz vezethet.
A 3D nyomtatás reális is ígéretes megoldásnak tűnik.
Kaliforniától Ausztráliáig, az Európai Uniótól Szingapúrig, legalább tíz éve kísérleteznek vele, de a nagy áttörés az utóbbi két esztendő kínai sikertörténetei ellenére sem ment még végbe. Az igények, szükségletek és a nagyléptékű technológiai fejlődés hatására azonban változik a helyzet: az alapoktól a tetőig, 24 óra alatt komplett egyszintes villák húzhatók fel. Előre elkészített modulokkal pedig még gyorsabban megy.
A jelek arra utalnak, hogy az építészet következő nagy „dobása” a 3DP széleskörű, mindennapos alkalmazása lesz.
A kísérletezésből viszont csak akkor lesz mainstream, ha a kezdőszintű nagy printerek minden teszten átmennek, és kereskedelmi forgalomba kerülnek.
Egy nyomtatott átlagház 10 százalékkal olcsóbb mintha hagyományos eljárásokkal építenék. Hank Haesusler, az Új Dél-Wales Egyetem tanára szerint azonban a technológia rugalmassága az áresésnél is fontosabb: komplexebb formák tervezhetők és printelhetők.
Például a Sydney Operaházat is könnyebb lenne ma felépíteni.