Januárban, Sanghajban készült el a világ legmagasabb nyomtatott lakóháza és az első nyomtatott villa. Ez csak a kezdet, szakértők szerint a következő tíz évben a technológia teljesen átalakítja az ingatlanipart. A diszruptív változásokhoz négy út vezet.
Építészet és 3DP között jelenleg a teljesen bevett 3D modellezés a kapocs. Csökkenti a költségeket, felgyorsítja a munkát, a kliens is jobban látja, hogyan néz majd ki a ház. Egyes cégek virtuálisvalóság-bemutatókat is kínálnak, így a megrendelő belülről is megtekintheti jövendő lakását.
Teljes épületek nyomtatása szintén komoly hatással lesz az ingatlaniparra. A szintenként egy nap alatt felhúzott sanghaji villa 160 ezer dollárba kerül. Egyelőre csak a „korai madarak” gondolkoznak ebben a megoldásban, bár az egyiptomi kormány például már rendelt egy amerikai cégtől 20 ezer kisebb nyomtatott házat. Felhőkarcolók printelését nem valószínűsítik a közeljövőben, fontos elemeikét viszont igen.
A harmadik megoldás ingatlanok nyomtatása nehezen megközelíthető, távoli helyeken vagy katasztrófa sújtotta területen. Olyan projektekről van szó, amelyeknél nehéz és sok felszerelést, anyagot kellene szállítani, maga a szállítás is jelentősen növeli a költségeket. A 3D nyomtatás több szempontból előnyös ezekben az esetekben – például helyben lehet előállítani az építőanyagot, és vészmegoldások esetében is gyorsabb.
A negyedik ugyan nem kapcsolódik közvetlenül az ingatlaniparhoz, de a legnagyobb hatású lesz. Ha mindent lehet nyomtatni, a termékgyártóknak át kell gondolni a hogyan továbbot, szükség lesz-e rájuk, és ha igen, miként változtassanak. Házi gyártóüzemekkel hamar feleslegessé válnak egyes épülettípusok. Esetleg szabályozni fogják, hogy tömeges használatra mi állítható elő otthon. A 3DP teljes elterjedése munkahelyeket teremt, de meg is szüntet, és lehetséges, hogy a diszrupció akkora lesz, mint az internet által előidézett változások.