Harvardi tudósok mesterséges cápabőrt készítettek, és rájöttek, hogy a bőr szerkezete m6,6 százalékkal gyorsítja fel a félelmetes ragadozó úszósebességét.
A cápa bőrét többezer apró fogszerű mintázat (denticle) borítja. Úszás közben apró örvényeket kavarva, továbblökik az állatot. Így válik lehetővé, hogy tempósabban haladjon.
A biológusok nem tudják pontosan, hogyan megy végbe ez a folyamat. George Lauder harvardi kutató és kollégái mindenképpen magyarázatot akartak találni rá, és eldöntötték: mesterséges cápabőr kell hozzá, nélküle nem megy. A fogszerű kinövéseket a 3D nyomtatás előtt túl nehéz volt hitelesen utánozni. Lauderék értelemszerűen 3D szkenneléssel és printeléssel oldották meg a problémát. A „fogak” komoly fejtörést okoztak, egy év alatt többféle anyaggal, prototípusokkal próbálkoztak, végül sikerrel jártak.
A mesterséges bőr annyira megtetszett Oliver Crommennek, a new yorki Természettörténeti Múzeum egyik „halszakértőjének”, hogy segített nekik. Rugalmas evezőlapáthoz rögzítették, és letesztelték, majd egy közönséges, sima felületű evezővel hasonlították össze. A cápabőrös nemcsak 6,6 százalékkal volt gyorsabb, de 5,9 százalékkal kevesebb energiát is használt el.
„Ez a tény óriási hatással van egy állandóan úszó állat életére” – vonta le a következtetést Lauder, aki nem gondolja, hogy a közeljövő úszóruháit cápabőrrel turbóznák fel. Az ok egyszerű: a gyártás a legmodernebb csúcstechnológiákkal is túl sokáig tartana.