HTML

Legyél Te is Szakértő!

Minden hírlevél feliratkozónknak egy 50 oldalas 3D nyomtatás kisokost és 3D Akadémia kedvezményt adunk ajándékba!

 

 

3D TECH WORSKHOPOK

Vegyél részt a 3D Akadémia képzésein és szerezz átfogó tudást a 3D technológiák jelenéről és jövőjéről!

3D nyomtatás, modellezés és szkennelés tanfolyamok a 3D Akadémián.

FRE3DEE a Facebookon

Felrobbantott Buddha-szobrok rekonstruálása Afganisztánban

ferenck 2014.01.29. 11:30

A Kabultól 230 kilométerre, északnyugatra található Bámiján-völgy 2003 óta az UNESCO kulturális világörökségi védelme alatt áll. A völgy a 2 –8. század között a Kína és India piacait a Közel-Kelettel és Európával összekötő karavánúton feküdt, a görög és a buddhista művészeti stílusok ötvözésével páratlan remekművek születtek akkoriban. 507-ben készült el egy 35 méter magas Buddha-szobor, 554-ben pedig 54 méteres ikerpárja. A vegyes, de főként buddhista szellemiségű kultúra a 9. századi iszlám invázióig virágzott. A szobrok valahogy túlélték a történelem viharait, de 2001-ben a Talibán Iszlám Emirátus Legfelsőbb Bírósága rendeletet adott ki: az országban található összes emberábrázoló szobor elpusztítandó. A két Buddhát 2001. március 12-én felrobbantották. A terület két évvel később vált a kulturális világörökség részévé.

buddha.JPG

Az UNESCO és az ICOMOS (Emlékművek és Emlékhelyek Nemzetközi Bizottsága) vezetésével különféle területek szakértőiből – restaurátorokból, építészekből, mérnökökből stb. – álló nemzetközi munkacsoport a 3D Systems 3D technológiát használva próbálja rekonstruálni a szobrokat. A Geomagic Studio szkennelő szoftverével és ProJet 3D nyomtatóval dolgoznak.

buddha1.jpg

A nagyszabású vállalkozást a szobormaradékok, kő-, gipsz- és fatörmelékek összegyűjtésével kezdték. Leszkennelték azokat a falmélyedéseket, ahonnan a szobrokat eredetileg kivésték. Ugyanezt tették a törmelékekkel is, amelyeket szerkezeti elemzésnek is alávetettek. A szkennelés után a mélyedéseket és a törmelékeket helyreállították, betömték a lyukakat és a réseket, és a Geomagic szoftver Mesh Doctorával 3D nyomtatásra alkalmas vízálló modelleket készítettek, majd kinyomtatták a szobrok és falmélyedések 1:25-ös kicsinyített makettjét.

buddha2.jpg

De mindez csak a kezdet. A modellek szerencsére sokat segítenek a szobrok eredeti méretben történő rekonstruálásában, ami – figyelembe véve például a rossz terepviszonyokat – igencsak fáradságos és időigényes munka lesz.

A kutatók optimisták.

Címkék: művészet műemlékvédelem

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://freedee.blog.hu/api/trackback/id/tr895737031

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása