A New Orleans Egyetem kutatói az amerikai haditengerészet támogatásával angolnaformájú, a hal mozgását utánzó robotot fejlesztenek. A részben 3D nyomtatással készülő autonóm tengeralatti jármű (autonomous underwater vehicle, AUV) gép még nincs teljesen kész, az eddigi eredmények viszont mindenképpen bíztatók. A humán személyzet nélküli AUV rendeltetése, hogy nagy távolságokat tegyen meg – akár veszélyes környezetben is –, és hírszerző, megfigyelő, felderítő tevékenységet folytasson. Az információt úgy kell összegyűjtenie, hogy közben ne detektálják.
A kutatók a Stratasys 3D nyomtatótechnológiáját, egészen pontosan az Objet Eden platformot használták a gyártási kihívások megoldására, a robot hidraulikus teljesítményének optimalizálására. Figyelembe kellett venniük, hogy a végtermék többek között kamerával és hőmérsékletszenzorokkal is fel lesz szerelve. Olyan egyedi vízálló „bőrt” kellett kialakítaniuk, amely sekély vízben sem akadályozza a mozgást. A nyomtatott komponensek áttetsző FullCure 720 polimerből készültek. Az eredetileg Objet PolyJet nyomtatóra fejlesztett anyag biztosítja, hogy a részek egyszerre legyenek masszívak és könnyűek.
A 3D technológiák miatt sokkal gyorsabban haladtak és olyan elemeket is sikerült elkészíteniük, amelyekre hagyományos megoldásokkal képtelenek lettek volna. Több vízmentes bőrt és a robot mozgását is tesztelték mindaddig, míg a sok iteráció után el nem készültek a végleges tervvel és a működő prototípusokkal.