A sci-fi és a cyberpunk irodalom kedvelt motívumai a bonyolult és kifinomult kibernetikus implantátumok. Ezekről a beültetésekről általában fájdalmas és drága műtétekre asszociálunk, csakhogy, ha fájdalommentesek és olcsók lennének, valószínűleg sokan élnének az érzékszervek működését (látást, hallást stb.) „felturbózó” lehetőséggel.
A Tel Aviv Egyetem (TAU) egyik kutatócsoportja olyan eljáráson dolgozik, amely a bionikus karok és más kibernetikus implantátumok számára ideális parányi szenzorokhoz, aktuátorokhoz stb. (mikro-elektromechanikus rendszerekhez, MEMS) biztosítana biokompatibilis összetevőket.
Ezek a komponensek (például MEMS membránok) hagyományosan szilíciumból készülnek. A TAU kutatók új mikronyomtatási folyamata során viszont nagyon rugalmas, nem mérgező organikus polimer (a francia Arkema/Piezotech vegyipari cég terméke) is felhasználható. A nyomtatott MEMS membránok több szempontból hasznosak: egyrészt gyorsan és olcsón elkészíthetők, másrészt kényelmesebbek, biztonságosabbak, kevesebb energiát fogyasztanak, és mivel nagyságrendekkel rugalmasabbak a hagyományos anyagoknál, az emberi szervezet – a testen és a testben – is jobban „befogadja” őket.
Következő lépésként szinte teljes egészükben organikus polimerből álló, mikro- és nanoméretű funkcionális szenzorok és aktuátorok nyomtatását tervezik.
„Lego felnőtteknek” – nyilatkozta az egyik kutató, arra utalva, hogy az új megoldás jelentős mértékben kitágítja a lehetőségek körét, sci-fi fantáziákat válthat valóra. A tömeges gyártáshoz azonban egyelőre még nem adottak a technológiai feltételek.