Az észak-kaliforniai partvidéken közel honos vörösfa-erdők közül a Redwood Nemzeti Park a leghíresebb. Ezek az erdők adnak otthont a világon egyedülálló, csak speciális körülmények között (amíg a parti köd még elér, de az óceán sós vize már nem érezteti hatását a talajban), mintegy 40 kilométer széles sávban életképes mamutfenyőnek. Az elnevezés a nagyon kemény, ellenálló (és értékes) vörös színű faanyagra utal.
A Project 387-en dolgozó két művész, Stephanie Smith és Bryan Allen helyi vörösfa-erdőbe installált egy, a környezetre „érzékeny”, 3D nyomtatott szobrot. Az építészet, művészet és technológia kereszteződésének jegyében született Echoviren rendeltetése, hogy felhívja a figyelmet ember, gép és természet viszonyára, a technológia több évszázados „moderátori” szerepére.
A 10x10x8 láb (3,05x3,05x2,43 méter) méretű szerkezetet értelemszerűen nem egyben, hanem 585 részben nyomtatták ki. Átlátszó PLA-ból, növényalapú bioműanyagból készült, ami természetes környezetben 30-50 év alatt magától lebomlik.
„Az Echoviren a tájon, természeten és a hozzájuk fűződő viszonyunkon elgondolkodtató kontemplációs tér” – nyilatkozták az alkotók. Az erdő természetes (zöld és vörös) színeit ellenpontozva, összehasonlításra inspirál, és – körülötte/benne járkálva – egyben rá is döbbent a természetes és mesterséges konstrukciók közti sokszor rejtélyes párhuzamokra.