A coloradói Russ Kappius, a hegyi kerékpárok szerelmese, több verseny győztese évek óta foglalkozik a biciklik kerékagyával. Azt akarja elérni, hogy a kétkerekű járgányok gyorsabbak és kényelmesebbek legyenek, jobban „reagáljanak” a vezetőre.
Új rendszerben kezdett el gondolkodni, és a vonatkozó szabadalmak átnézése után rájött: teljesen szűz területen tapogatózik. Kidolgozott egy tervet (nagyobb kerékagy, jobb teljesítményű meghajtó), majd fiával, a szintén hegyi kerékpár rajongó Brady-vel hagyományos gyártóberendezéseken barkácsolva, elkészítették a kerékagy első változatát.
Csakhogy ez a módszer nem tűnt se hatékonynak, se gazdaságosnak. Rájöttek, hogy módosítani kell a terven (amin a későbbiekben folyamatosan, eddig legalább tízszer változtattak). 2011 végén felfedezték a 3D nyomtatást, azon belül is fémek közvetlen lézeres szinterezését (direct metal laser sintering, DMLS). Sikerrel jártak: az EOS GmbH gépeivel az alkatrészeket a terveknek megfelelő pontossággal és részletességgel nyomtatták ki.
Cégük, a Kappius Components tavaly száz kerékagyat adott el, 2014-ben pedig ötszázzal számolnak. A felhasználói visszajelzések kifejezetten pozitívak.