A 3D Systems extrudáló technológiája azért egyedi, mert poliéter-éter-ketont (PEEK) használva, könnyen készíthetők vele tartós biokompatibilis implantátumok. Emellett (a kórházban is) lehetőséget biztosít páciens-specifikus geometriák kidolgozására, amely sebészeknek és betegeknek egyaránt óriási előny.
A Bázeli Egyetemi Kórházban például a technológiával sikeresen helyettesítették egy negyvenhat éves férfi koponyájának egyik szakaszát. Az illető 2019-ben stroke-ot kapott, később komplikációk léptek fel. kórházba kerülve, látászavarai voltak, erős fejfájással küszködött, nagyon szédült. Először számítógépes tomográfiás CT) szken készült a koponyájáról, majd a szkent a szoftverbe importálva, utána dolgozták ki a személyre szabott implantátum modelljét.
Az implantot a kórház 3D nyomtatólaboratóriumában, a 3D Systems EXT 220 MED extrudáló platformján, az Evonik VESTAKEEP 14 3DF PEEK anyagából printelték. Mechanikai tulajdonságai miatt, a PEEK ideális ilyen alkalmazásokhoz: nagyon könnyű, a hőnek és az ionizáló sugárzásnak jól ellenáll, plusz hasonló az emberi csonthoz.
A 3D Systems nyomtatótechnológiáját pedig eleve úgy tervezték, hogy a lehető legsterilebb környezetben is használhassák egészségügyi alkalmazásokra. A műtét sikerült, a résztvevő sebészek szerint kulcsfontosságú az orvosi 3D nyomtatás további fejlődése szempontjából, a technológia pedig forradalmasíthatja az egészségügyet.
A Bázeli Egyetemi Kórház szakemberei elmondták: több európai egészségügyi intézménnyel együttműködnek, és a közös munkából a betegek egyre többet profitálnak.
A 3D Systems technológiáját a Salzburgi Egyetemi Kórházban szintén sikeresen alkalmazták. Ötvenöt éves férfinek készítettek vele speciális koponyaimplantátumot. Egyik koponyacsontja túl korán csontosodott el a gyerekkorában, ami a koponya deformálódásához vezetett. A CT képekből az Oqton D2P szoftverével készítettek 3D modelleket, az implantátumot az Evoniknak ugyanabból az anyagából és a 3D Systems EXT 220 MED printerén nyomtatták.