HTML

Legyél Te is Szakértő!

Minden hírlevél feliratkozónknak egy 50 oldalas 3D nyomtatás kisokost és 3D Akadémia kedvezményt adunk ajándékba!

 

 

3D TECH WORSKHOPOK

Vegyél részt a 3D Akadémia képzésein és szerezz átfogó tudást a 3D technológiák jelenéről és jövőjéről!

3D nyomtatás, modellezés és szkennelés tanfolyamok a 3D Akadémián.

FRE3DEE a Facebookon

Nyomtatott titánállkapcsot ültettek be egy rákos betegnek Hollandiában

ferenck 2022.08.15. 08:00

Beültetésekről általában végtag-implantátumok jutnak eszünkbe, de ma már az emberi test más részei is helyettesíthetők, csak nem annyira elterjedtek, mint a műkarok. Ezek az implantátumok, csontpótlások azonban sokkal bonyolultabbak, jóval nehezebb elkészíteni őket. Gyakran sürgősen van rájuk szükség.

A 3D nyomtatás fejlődésével új lehetőségek nyíltak meg a medicinában is. Több esetben korábban kivitelezhetetlen elképzelések váltak valóra. Ennek egyik példája egy nemrégi titánállkapocs-beültetés Hollandiában. A világon most történt meg először, hogy egy feji/nyaki rákban szenvedő beteg printelt titánimplantátumot kapott.

3dnyomtatas_allkapocs_1.jpg

Az állkapocs környéki rákok ritka feji/nyaki daganatok – ez utóbbiak évente az összes diagnosztizált rák négy százalékát jelentik az Egyesült Államokban. Állkapocs-tumorokkal viszonylag kevés kutatás foglalkozik, és gyakori eset, hogy a betegség előrehaladtával, a kezelő orvos vagy a teljes alsó állkapcsot, vagy annak egy részét eltávolítja.

A lehetséges helyettesítést illetően, nagyon korlátozottak a lehetőségek. Legalábbis eddig azok voltak, és a betegek nem tudták visszanyerni állkapcsuk elveszített funkcióit. Ha mégis helyettesítették valamivel, akkor vagy a páciens másik csontjával, leggyakrabban az alsó lábszárból, főként szárkapocs-csontrésszel, vagy csak fémlapokkal pótolták. Mindkét esetben gyakoriak a komplikációk, vagy az implantok nem passzolnak igazán, vagy nem tartósak. A komplikációk sokszor a páciens életét veszélyeztetik.

Itt jön képbe a 3D nyomtatás.

A Holland Rákintézet és a szintén holland Mobius 3D Technology (M3DT) négy éves közös kutatásfejlesztés eredményeként titánból nyomtattak állkapocs-implantátumot. A beültetést tesztelendő, kiválasztottak egy önkéntest, akinek rák miatt korábban eltávolították az állkapcsát. 3D-s MRI és CT-szkenek alapján pontos modellt dolgoztak ki, amely tökéletesen passzol a beteg állához, pótolja a hiányzó részt. Ezt követően kinyomtatták, majd a páciens fejébe ültették.

Az új implantátumtípus erősebb és a testtel kompatibilisebb, mint a korábbiak. A személyre szabott, pontos méret a 3D nyomtatásnak köszönhető, de a beültetésnek nemcsak a mérete, hanem a tömege is azonos az eredetiével. Az implant úgynevezett hálószerkezete pedig lehetővé teszi az általános funkciók (beszélgetés, evés, ivás) megőrzését.

Az első beültetés sikeresnek bizonyult, a szakemberek folytatják munkájukat. 2023-ban és 2024-ben újabb titánimplantátumok várhatók.

Címkék: orvosi implantátum

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://freedee.blog.hu/api/trackback/id/tr2717906961

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása