Sok más szektorhoz hasonlóan, egyre több az óraipar és 3D nyomtatás közötti kapcsolat is.
Az idén tízesztendős svájci SEVENFRIDAY műhelyeiben az ipari és a posztindusztriális kultúra, hétköznapok által ihletett órákat, szemüvegeket, ruhákat és kiegészítőket terveznek, alkotnak. A tizedik születésnapot ünneplő, legújabb munkájuk a gyönyörű FREE-D karóra. A szintén indusztriális összhatású darabot 3D nyomtatással készítették el.
„Mindent megkérdőjelez, amit eddig gondoltunk az órákról. Formailag és hangulatilag is az űrutazásra emlékeztet. Az órakészítés régi hagyományai és a 3D nyomtatással kiegészült jelenlegi fejlesztések harmonikus házassága. Maximalizálja viselője kényelemérzetét: könnyű, rugalmas, és mindezek mellet még az ellenállóképessége is jó” – írja a FREE-D-ről a svájci vállalat.
Az óra szinte teljes egészében PA11-ből, egy fenntartható (azaz környezetkímélő) poliamidból készült. Az anyag hihetetlenül precíz, építészeti szintű/stabilitású „burkolatot” biztosít a titán és zafírkapszulának. A nyomat nagy részét digitális gyártással állították elő. A gyártáshoz a HP Multi Jet Fusion technológiáját és a Münchenben kidolgozott RAL 5004 és 7035 festőtechnológiát használták.
Becsomagolva, az óra amerikaidió-párnán található egy, teljes egészében nyomtatott, sőt, egyetlen nyomtatásban, PA11 anyagból kivitelezett dobozban.
„Hiszünk az iparágak fúziójában, a hagyományok és a szűklátókörűség, bezárkózás miatt létrejött határok felszámolásában. Ennek a szellemnek a jegyében, a FREE-D-t az órákat saját NFT gyűjteményükkel és tanúsítványukkal összekapcsoló NFC chippel szereltük fel” – nyilatkozták még a 3800 dolláros óráról.
A zürichi SEVENFRIDAY a precíziós órák iparágában az elsők között kezdte el használni a 3D nyomtatótechnológiát.