A Cambridge-i (Egyesült Királyság) IDTechEx piackutató cég legújabb tanulmányában a fémalapú additív gyártás 2022 és 2032 közötti fejlődését, üzleti trendjeit vizsgálta. A felmérés alapján a globális piac tíz éven belül eléri a 18,5 milliárd dollárt.
Az előrejelzéseken most nagyobb a figyelem, mint pár éve, mert a 2020-asok a Covid-19 miatt nem voltak elég meggyőzők. Például rövid ideig az egyik legnagyobb felhasználó, a légjárműipar is negatív tendenciát mutatott, a koronavírus-járvány visszaesést okozott.
A világjárvány előtti aktivitás fokozatos visszatérésével, a fémnyomtatás piaca több pozitív jelet mutat. Az éves növekedést most 18,8 százalékra becsülik.
A tanulmány szerzői azokra a kérdésekre is keresték a választ, hogy milyen tényezők segítik a visszatérést, elképzelhető-e a következő években a fémnyomtatás szélesebb körű elfogadása, illetve mi tartja vissza a növekedést.
2020-ban az IDTechEx kiemelte a fémnyomtatáshoz használt anyagok jelentőségét, és a szakemberek meg voltak győződve, hogy ez a technológia lesz mindenféle 3DP piaci növekedés legfőbb hajtóereje. 2022-ben viszont ugyanúgy várjuk a markánsabb szakterületi innovációt, mint két éve.
A polimerekkel összehasonlítva, a választás relatíve korlátozott, a fémanyagok zöme ugyanúgy drága. A gyártók alternatívákat keresnek, és például csúcsteljesítményű műanyagokat vagy kompozitokat választanak.
A legigényesebb szektorokban, például a már említett légjárműiparban viszont a fémek megmaradtak az elsőszámú választásnak. Ez az egyik legfőbb oka, hogy egyre több startup próbálkozik új megoldással, igyekszik minél jobban teljesítő ötvözeteket fejleszteni.
Az anyagoldalon és a gépárak terén is úgy tűnik, elhárulnak egyes akadályok, ráadásul a változások csak most kezdődtek. A lézerfúziós printerek általában ötszázezer, de akár egymillió euróba is kerültek. Egyes cégek viszont már kínálnak százezres megoldásokat. Ezek a kezdeményezések előbb-utóbb trenddé formálódnak, és az akadályok elhárításával jelentősen hozzájárulnak a piac növekedéséhez. Kérdés, hogy mennyire fenntarthatók és hatékonyak.
A beszámoló szerint a fémpor-kötés kifejlesztése a piaci növekedés egyik legfontosabb hajtóereje. Az eljárás több előnnyel jár, például könnyebb nagyobb nyomatokat tervezni.