A Sciaky Inc. fémnyomtató-gyártó bejelentette, hogy elektronnyalábos additív gyártórendszereik (EBAM) 2020-ban rekordot értek el: 5443 kiló titánt printeltek rajtuk.
A csúcs és a szám azért is figyelemre méltó, mert tavaly márciustól tombol a Covid-19, akadoznak az ellátási láncok. A sikert gépeik magas lerakási rátájával magyarázzák. Másrészt, a járvány ellenére nőtt a légi és a védelmi ipari kereslet a printelt fémdarabok iránt. Az ezekről a területekről érkező meg nem nevezett ügyfelek prototípuskészítésre és kutatásfejlesztésre egyaránt használták a chicagói vállalat nyomtatóit.
Saját bevallásuk szerint a titánlerakásban az EBAM a legfejlettebb ipari 3DP folyamat, 2009 óta foglalkoznak vele.
A technológiát először szolgáltatásként kínálták, de 2014-től az érdeklődés jelentősen nőtt, stratégiai fontosságú szektorok képviselői jelentkeztek be a vállalatnál. Maga az EBAM irányított energia lerakási (DED) folyamat. Elektronnyalábos pisztoly rétegenként rakja le az anyagot, amíg a nyomat hálóformává áll össze.
A technológiát eddig öt nagyméretű printerbe integrálták, amelyek a Sciaky szerint a 3D fémnyomtató szektorban a legtöbbféleképpen skálázhatók, és akár hat méter hosszú nyomatot is képesek ötvözetekből elkészíteni. A teljesítmény és a kolosszális méretek mellett, printereik gyorsaságára szintén nagyon büszkék.
Printeltek már repülőgép-szárny belső szerkezetéhez alkatrészeket az Airbusnak, de tengeralattjárókhoz is kaptak megrendelést. Az utóbbi időben pedig folyamatosan több a munka – 12 légjármű projekttől keresték meg őket, és sokoldalúságukat bizonyítja, hogy van bennük minden: kutatásfejlesztés, prototípuskészítés, végfelhasználói termékek előállítása. Nagyon jó minőségű, például nikkel-réz ötvözeteket használnak, titán mellett többek között nióbiummal is dolgoznak. Technológiájukat katonai fejlesztésekhez is alkalmazzák: repülőgép-vázakhoz, futóművekhez, rakéták és járművek alkatrészeihez.
Elnézve a listát, nem csoda, hogy rekordot értek el. De vajon kik lehetnek az ügyfeleik?