A 2018 óta az osztrák additív gyártóipart promótáló, az országot a terület innovátorai, úttörői között látni akaró és ezért mindent megtevő nonprofit AM Austria technológiai beszámolót készített a 3D nyomtatásról. A viszonylag új kezdeményezés az ország egyik legfontosabb platformja, az iparágat hetvennél több személy képviseli benne. A kezdeményezést a kimondhatatlanul hosszú nevű szakminisztérium (Klímaügy, Környezet, Energia, Mobilitás, Innováció és Technológia Szövetségi Minisztériuma) is támogatja.
Az egyelőre csak németül olvasható, 31 oldalas „Additív Gyártás” című anyag társszerzője a Vienna Üzleti Ügynökség, és a Johannes Kepler Egyetem is besegített. A főváros 3DP vállalatairól és kutatóintézeteiről adnak áttekintést, és mutatják be szerteágazó tevékenységüket.
A mintegy 8500 bécsi székhelyű gyártócég több mint 135 ezer személyt foglalkoztat, évente kb. 12,3 milliárd euróval járulva hozzá a város gazdaságához.
Bécs egyik specialitása az „intelligens gyártás egy nagyvárosban”, amely a 3D nyomtatást is lefedi. A szerzők szerint a 3DP új üzleti modellek és optimalizált folyamatok előtt nyitja meg a kapukat.
A Vienna 2030 stratégia jegyében a főváros elsősorban a már sikeres területekre összpontosítva, a klímakatasztrófától a digitalizációig próbálja megválaszolni a következő évek legnagyobb kihívásait. A következő tíz esztendőben hat területen akarnak a világ legjobbjai közé tartozni, amelyekhez nagyon komoly innovációs tevékenység is társul. Ezek egyik a 3D nyomtatás.
A beszámoló átfogó áttekintést nyújt a változatos helyi trendekről, fejlesztésekről, együttműködésekről, a lokális adottságok kihasználásáról. Az Ügynökség a bécsi technológiai fejlesztők együttműködő partnereként cégeket köt össze, hálózatokat alakít ki. Üzleti, tudományos és közigazgatási szereplőket is bevon a közös munkába.