A 2008-ban létrejött Roszatom, az Oroszországi Föderáció atomenergetikai iparágát összefogó és felügyelő állami atomenergetikai konszern Additív Technológiák (RusAT) leányvállalata különleges központot alapított Moszkvában. A központban a 3DP technológiákat tesztelik, és lehetőségeiket mutatják be ipari cégeknek.
A Roszatom szelektív lézeres olvasztással működő rendszereit (RusMelt 300M, 600M és 600 RM) használják a kategóriájában, Oroszországban egyedülálló, fejlesztéssel, tervezéssel, gyártással, utómunkálatokkal és laboratóriumi termékkutatással egyaránt foglalkozó létesítményben.
Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója szerint a központ alapítása mérföldkő, a későbbiekben pedig egész hálózatot akarnak kiépíteni azokban a városokban és régiókban, ahol a konszern vállalatai tevékenykednek. A 3DP fejlődése és alkalmazásai a teljes atomiparra kihatnak – véli Lihacsov.
Az első központ egyfajta pilotplatform, ahol a Roszatom mérnökei a legjobb technológiai és üzleti javaslatokat dolgozzák ki az ügyfeleknek. Az intézményben még teljes egészében nyomtatott, atomalapú üzemanyagok készítésénél használható törmelékszűrő is található. Egy ilyen szűrőt nagyon nehéz előállítani, 3D nyomtatással viszont nőtt a tervopciók száma, és kevesebb anyag is kellett hozzá, mintha hagyományos gyártóeljárást alkalmaztak volna.
Következő lépésben a központ arzenálját további komplex printerekkel bővítik, a fémpor-alapú mellett fotopolimer nyomtatást is terveznek, szelektív lézeres szinterezéssel (SLS) és sztereolitográfiával készítik majd a printeket. A tesztelő és a kiegészítő felszerelések szintén bővülni fognak.
A központ helyszíne, a Moszkvai Polimetál Üzem vitatott, ugyanis a szovjet-érában, az 1960-as évekig ugyanott uránt és tóriumot igyekeztek kinyerni fémekből, és a környezettudatosnak egyáltalán nem nevezhető eljárások közben radioaktív hulladék termelődött. Egyes vélemények alapján a helyszínen még mindig van belőle, Greenpeace aktivisták szerint a megengedettnél nagyobb a sugárzás mértéke.
A Roszatom mindezek ellenére biztonságosnak tartja a helyet, ahol a 2018-ban alapított RusAT változatlanul az indulásakor meghatározott négy területre összpontosít: 3D nyomtatók és alkatrészeik, anyagok és fémporok gyártására. Elmondásuk alapján az orosz printerek nemcsak 20 százalékkal olcsóbbak a külföldieknél, de a teljesítményük is jobb.
Általános céljuk az additív gyártótechnológiák ipari térnyerése, az atomipartól kezdve, az űrtechnológiákon keresztül, az egészségügyig. Saját fejlesztésű gépeikkel és anyagaikkal ehhez szeretnének hozzájárulni.