Az ételnyomtatás a 3DP egyik legspeciálisabb területe, különböző szempontok és attitűdök feszülnek egymásnak, egyelőre inkább csak kuriózum, esetenként telitalálat, hibátlan újrahasznosítás, máskor viszont feleslegesnek tűnő kísérletezés.
Édességeket évek óta printelnek, több-kevesebb sikerrel, csokoládét különösen, Japánban például Valentin-napkor szoktak szerelmesek printelt cukrászfantáziákkal kedveskedni szívük választottjának.
A csokinyomtatás sem új, többek között a Mycusini kávéautomata méretű csokiprintere jóvoltából a technika már eljutott egyes otthonokba.
Most egy svájci csokoládégyártó ajánlotta fel szakácsoknak, hogy elképzeléseiket 3D-ben printelt csokivalósággá alakítja. Ha valami szokatlanról álmodozunk, de nem vagyunk biztosak a kivitelezésben, akkor ők, a Barry Callebaut Csoport lehet a megoldás. Mona Lisa 3D stúdiójukban ugyanis saját technológiával alakítanak ilyen-olyan darabokat belga csokoládéból készült nyomattá.
Ügyfeleiknek csak a tervet, méret- és formapreferenciákat kell eljuttatni a céghez, a többit elvégzik a Barry Callebaut Csoport tervezői. Első lépésben digitális prototípust, majd miután azt elfogadták, jöhet a végtermék, amit annyiszor printelnek, ahányszor csak akarjuk, aztán kiszállítják.
Jordi Roca, elismert cukrász egyedi édességet készített a Mona Lisa 3D Stúdióval. Flor de Cacao a csokicsoda neve.
„Bármilyen újfajta tervet elképzelek, megelevenedik, valósággá válik” – nyilatkozta a technológiáról.
A Barry Callebaut Csoport technológiájával többezer darab nyomtatható egyszerre. Szerintük mindenféle kajára és italra is átültethető, aztán a gasztrovarázsokról jöhetnek a hibátlan Instagram-posztok.
Hagyományos technikákkal összehasonlítva, a Mona Lisa 3D Stúdióval időigényes lépések, például öntőformák készítése és tesztelése hagyható ki, és így jócskán csökken a csokikészítéssel töltött idő.