A 3DP egyik legvitatottabb, talán ezért egyben leginvenciózusabb területe az ételnyomtatás. A „valódi” kajákhoz hasonlóan az utóbbi időben ezen a területen is egyre többen próbálkoznak a vegetáriánus konyhával.
Sok vegetáriánus etikai okokból nem eszik húst, viszont a növényalapú opciókkal sem elégedett. Ez az attitűd ösztönzőleg hat az élelmiszeriparra, és a kutatások fókusza a szimuláltról a szintetikus „húsra” tevődik át.
A laborokban előállított „húsokba” kevesebb víz, tápanyag kerül, mint a farmokon készülő valódiakba, ami környezetvédelmi szempontból is komoly előny. Hamarosan a sokak ellenérzését (főként etikai okokból kiváltó) genetikai tervezésre is sor kerülhet.
A növényi alapú húspótlékok viszont egyre népszerűbbek. A valódi szimulálása, a szintetikus nem-hús „húsok” jóvoltából az „állatmentes” piac folyamatosan bővül, egyre nagyobb benne a potenciál.
A spanyol Novameat nyomtatott steakjével vált ismertté. Most bioprinterrel próbálnak algából, csicseriborsóból és rizsből vegetáriánus nyomtatószálat készíteni. A cél egyértelmű – a hús ízét kívánják hús nélkül visszaadni.
Az izraeli Redefine Meat neve mindent elmond. A 3D nyomtatást növényi eredetű húspótlékok textúrájának javítására használják. Legújabban pedig felvásárolták a komoly bioprinting szakértelemmel rendelkező és hasonló célokat követő JetEat vállalkozást.
A dél-afrikai Marfig Global Foods eredetileg és most is az egyik legnagyobb marhahús-gyártó. Legújabban viszont vegetáriánus opciókkal is foglalkoznak. Szójaalapú Revolution burgerüket az Outback Steakhouse lánc fogja árusítani, ami egyértelműen kiváló minőséget sejtet.
A vega kaják nyomtatásával foglalkozó cégek legnagyobb problémája a méretezhetőség. Sejteket nem gond tenyészteni, milliárd tonnákat viszont annál nehezebb.