Nemzetközi tudóscsoport „menetrendet” (roadmap) készített a jövőből egyre inkább jelentechnológiává érő 3D bionyomtatásról. Az anyagban egyrészt leírják a mát, másrészt felvázolják a holnapot. Mindegyik szerző a technológia más aspektusára (új biotintáktól a sejtépítésig, szövetektől a többsejtes tervezett élő rendszerekig stb.) fókuszál.
A tapasztalt kutatóknak és újoncoknak egyaránt ajánlott menetrend időszerűségét az utóbbi hónapok, évek gyors fejlődése, az alkalmazási területek látványos bővülése indokolja.
A bioprinting megoldandó nagy/általános kihívásai a következők: szállításra, sejtnövesztésre jobban alkalmas újgenerációs tinták fejlesztése, nyomtatási folyamatok minőségjavítása, hatékony kereszt-összeköttetések kidolgozása, mikrofolyadékos eszközök integrálása.
Az első szakaszban a sejtbővítő rendszerek szükséges feljavítását, a hagyományos módszereknél gyorsabb bioreaktor-alapú rendszereket, a regeneratív gyógyászat és a szövettervezés termékeinek piacra kerülésében játszott szerepüket mutatják be.
A biotinták fejlődése látványos, de nem elég gyors. Sejtek mikrokörnyezetben történő működéséhez, natív szövetek, szervek és komplexitásuk pontos másolásához a mostani szint még nem elegendő.
Őssejtek bionyomtatása az egyik legígéretesebb terület, amelyben három nagy kihívásra kell választ találni: a fizikai nyomtatás hatásaira, a biotinták minőségére, és a nyomtatott őssejtkultúrák biológiai problémáira. Jó hír, hogy már vannak működő megoldások.
Az organoidok nagyon hasznosak szövetek vagy szervek fiziológiai mikroszerkezeteinek in vivo hatékony utánzására, nagymennyiségű gyártásuk viszont (főként a csillagászati árak miatt) még lehetetlen.
Biohibrid szövetek nyomtatásával járványok és betegségek jobban modellezhetők, pontosabb in vitro modellek készíthetők. Az egy chipre tömörített szervek (organ-on-a-chip), a többsejtes rendszerek és a szövetegyesítés további fejlesztése szintén fontos feladatcsoport.
Az anyag földönkívüli bionyomtatást is ismerteti – mikrogravitációban például komplexebb geometriájú szövetek printelhetők. Bizakodásra ad okot, hogy amerikai, európai uniós, orosz és kínai projektek masszívan készítik elő a terepet, dolgozzák ki az infrastruktúrát az űrbéli nyomtatáshoz.