A Zürichi Svájci Szövetségi Technológiai Intézet (ETH) kutatói sztereolitográfián (SLA) alapuló technikával komplex és erősen lyukacsos üvegtárgyakat nyomtattak.
A kutatócsoport polimert és organikus molekulákat tartalmazó speciális műgyantát fejlesztett. A molekulákhoz kerámiás üvegvegyületek kapcsolódnak, a műgyanta pedig UV-fénnyel megdolgozható.
A műanyag monomerek úgy kezelhetők, hogy labirintus-szerű szerkezeteket képeznek, kerámiát tartalmazó molekulákból álló üregekkel. (A monomerek egyszerű molekulák, amelyek hozzájuk hasonlókkal különféle reakciókban polimert képeznek. Például az etilén monomer polimerje a polietilén.)
A nyomtatott részeket aztán 600 Celsius-fokos kemencébe tették, ahol kiégették belőlük a polimert. Következő lépésben a kemencét 1000 fokra melegítették fel, és a kerámiás szerkezeteket üveggé alakították.
A teljes folyamat alatt az objektumok jelentősen összezsugorodtak, viszont áttetszővé és olyan keménnyé váltak, mint az ablaküveg. A zsugorodás eredményeként, a tárgyak nem nagyobbak egy-egy dobókockánál, ez pedig azt is jelenti, hogy a módszerrel a jövőben nagyméretű üvegobjektumok nem állíthatók elő.
„De nem is ez volt a projekt célja” – nyilatkozta Kunal Masania, az ETH Komplex Anyagok csoportjának egyik tagja.
Valódi célként bonyolult üvegtárgyak nyomtathatóságának bizonyítása lebegett a kutatók szeme előtt, és ez sikerült is nekik.
A sikeres kísérletek után a kutatók szabadalmi kérelmet adtak be, és egy meghatározó szerepű svájci üvegkereskedővel már tárgyalásokat is folytatnak. Az illető cége használná az ETH technológiáját.