A 3D nyomtatás, mint minden diszruptív technológia fejlődési üteme nagyobb, mint az azt elsajátítók tanulási tempója. A következő 3-5 évben tovább mélyül a kínálat és a kereslet közötti szakadék, és a tendencia egyik következménye, hogy az állások betöltésére nincs elég tehetséges, szakképzett munkaerő.
De milyen adottságokra van szükség az AM területén történő munkavégzésre?
Az ezzel a témakörrel foglalkozó i-AMdigital összeszedte, mi is kell ahhoz, hogy valaki jó 3DP szakemberré váljon.
Első csoportba az úgynevezett „kemény készségeket” (hard skills) sorolják.
Mivel az AM nem egyetlen technológia, a gyártás általános megismerése interdiszciplináris feladat, amellyel jobban értjük a változatos folyamatok, anyagok és technikák közötti kapcsolatokat, segít új termékek létrehozásában, optimalizálásukban.
A gombamód szaporodó alkalmazásokkal, tisztában kell lennünk a gépek és más eszközök pontos lehetőségeivel, korlátjaikkal.
AM folyamatok hatékony kivitelezéséhez elengedhetetlen azok megtervezése; a részfolyamatokat és a hagyományos gyártást is ismerő, ismereteit a tervezés során összekombináló szakemberek kellenek hozzá.
Kereskedelmi ismeretek szintén nem ártanak, máskülönben nem értjük a cég működését, a 3DP cégen belüli szerepét, miért éri meg az AM használata, mik az anyagi előnyei, hogyan profitálhatunk belőle.
Az úgynevezett vertikális piacok (gépjármű, légi ipar, egészségügy stb.) igényeit, a szektorok speciális szabályozását, anyagszükségleteit, iparági trendjeiket, ellátási láncukat szintén nem árt valamelyest ismerni.
Mindezek mellett természetesen az AM-mel is tisztában kell lennünk, bár az összes technika részletes ismeretére nincs szükségünk.
A „puha készségek” (soft skills) közé olyan általános adottságok tartoznak, mint a rugalmasság, komplex problémák megoldása, kritikus gondolkozás, kreativitás, jó kommunikáció, elemzői és döntéshozási képességek, és nem utolsósorban az aktív, sőt, még inkább proaktív tanulás.