A 3D nyomtatást egyre több területen alkalmazzák; az örvendetes tény, a világhálóra kapcsolódó printerek számának drasztikus növekedésével, azzal a következménnyel is jár, hogy a rendszerek több támadásnak vannak kitéve, így az információbiztonsági megoldásokra fokozottabban kell ügyelni.
Az egészségügy a technológia egyik legkorábbi és legdinamikusabban fejlődő alkalmazási területe, ahol különösen kell vigyázni az akár sebészi műtéteket is veszélyeztető, az iparágban más szektorokhoz hasonlóan növekvő számú cybertámadásokra. A jelenség következménye, hogy a medicinával kapcsolatos technikák, szakterületek, köztük az additív gyártás biztonságát is növelni kell.
Nikhil Gupta, a New Yorki Egyetem (NYU) kutatója és munkatársai hatékony megoldásokat találtak ki például QR kódok, nyomatok stb. titkosítására, hitelességvizsgáló szkennelő technikákra. Augusztusban például CAD fájlok meghackelését nehezítő módszert dolgoztak ki.
Gupta és az NYU Tandon (Brooklyn) számítástudományi kutatója, Ramesh Karri júliusban hároméves támogatást kapott az amerikai Nemzeti Tudományos Alaptól (NSF) – annak Biztonságos és Megbízható Cybertér programja keretében –, hogy dolgozzák ki a 3D nyomtatás cyberbiztonsága tantervet (Cybersecurity in Additive Manufacturing). A tantárgy célja a cyberbiztonság és a gépészmérnöki tervezés közötti szakadék áthidalása, hogy mérnökök és anyagtudósok fejlesztéseik közben jobban ügyeljenek a biztonságra.
„A cyberbiztonság egyik kritikus, de alig vizsgált, a munkaerő képzésében szintén fontos területén hoztunk létre kutatócsoportot. Az NSF támogatása lehetővé teszi a pedagógiai alapok kidolgozását, az általunk fejlesztett technológia átadását a következő generáció mérnökeinek” – nyilatkozta Gupta.
Bevezető AM biztonsági tantárgy kidolgozásával kezdik (lesz online változata is), aztán megszervezik a HACK3D hackatlont, jövő májusban pedig megtartják az első éves workshopot, majd nyári kutatóprogramokkal folytatják.
„Ideje, hogy a digitális gyártóláncban dolgozók figyelembe vegyék a biztonsági kérdéseket is” – jelentette ki Karri.
Ez az első alkalom, hogy a 3D nyomtatás információbiztonsága felsőoktatásban szereplő (interdiszciplináris) tantárgy. Úgy tűnik, valóban eljön a 3DP biztonsági szakértők ideje.