Az önvezető autóktól az intelligens városokig, a távsebészettől az élő virtuálisvalóság-közvetítésekig és a korlátlan dolgok internetéig (IoT), a szinte mindennek hálózati összefüggést biztosító 5G forradalmasíthatja a vezeték nélküli technológiákat.
Az ötödik generációs mobihálózati technológia (5G) az adatokat tízszer-hússzor gyorsabban továbbítja, mint a 4G és a 3G. Mivel az 5G jelek nagyon érzékenyek a tárgyakra, jelentős mértékben növelni kell az antennák számát.
A Delaware Egyetem (UDEL) kutatói az izraeli XJet Carmel 1400 3D printerével fejlesztenek új 5G antennákat. A fejlesztéshez az XJet nanorészecskéket kilövellő (NPJ) speciális technológiáját használják. Antennákat még soha nem dolgoztak ki ezzel az eljárással.
Az egyetemen szoftvereket és algoritmusokat írtak pehelykönnyű és olcsó 5G antennák tervezéséhez. Az antennákhoz szükséges (összetett szerkezetű) lencséket az NPJ technológiával állították elő.
Az eljárás felfedezése jelentősen megkönnyítette a munkájukat, mert addig komoly gondjaik akadtak az anyagtulajdonságok és a mértani jellemzők összeegyeztetésével. A bonyolult feladat a fejlesztést vezető Mark Mirotznik villamosmérnök szerint csak az NPJ-vel volt kivitelezhető.
Az antennák fejlesztésében az ohiói Youngstown Állami Egyetem (YSU) szintén részt vett, ottani kutatók állapították meg a nyomtatott cirkónium-dioxid jellegét, tulajdonságait, például, hogy a nyomatok kristályszerkezete majdnem teljesen egyenes lesz.
A kutatások eredményeként különféle mikrohullámú eszközök (antennák, lencsék, szűrők stb.) nyomtatására nyílik lehetőség.
Az XJet gépét a wisconsini Marvel Medtech orvosi műszergyártó a mellrák kezeléséhez használandó új eszközök fejlesztéséhez használja.