3D nyomtatással foglalkozó cégek részvényei 2013-ban voltak a csúcson, amikor a nagyközönség először megismerte a technológiát. Aztán a hardvergyártók visszaestek, a szoftveresek, például a Dassault és az Autodesk viszont változatlanul szárnyaltak.
A Gartner szerint most jött el az organikus növekedés következő fázisa, a szolgáltatások és az azokat nyújtó cégek, köztük a Protolabs és a Materialise aranykora.
Utóbbi remekül zárta a 2018-as évet. Összbevétele a 2017-es 142 millió euróról 184-re, 29,6 százalékkal nőtt. Az EBITDA egy pénzügyi mutatószám (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény), amely a 2017-es 14,6 millió euróhoz képest 23,5, azaz 61 százalékkal több. A tiszta bevétel 3 millió euró volt.
„Jó évünk volt. Licencelésből és karbantartásból 3,8 millió helyett 22 millió jött be, a pénzforgalomhoz kapcsolódó tevékenységekből 28 millió 9,9 helyett. 2018 végén szemben a 2017-es 43 millióval, 115 millió eurónk volt. Erős pénzügyi helyzetünk a kevésbé kedvező mikrogazdasági feltételek ellenére is új növekedési lehetőségekkel kecsegtet” – magyarázza Peter Leys ügyvezető elnök.
Érdekes módon a céget mindig meghatározó szoftveroldal bevételei csak 4,5 százalékkal, az orvosi szolgáltatásoké viszont 22-vel, a gyártásiaké pedig 49 százalékkal növekedtek.
A SmarTech Publishing elemzőcég szerint az additív gyártószolgáltatások (különösen fémnyomtatásban tetten érhető) erősödése, a pozitív trend öt ok miatt lehetséges, amelyek közül a legfontosabb, hogy a fémnyomtatás nagyon népszerű, sok cég viszont nem szívesen oldja meg házon belül, és inkább szolgáltató-irodákhoz fordul.
„Az additív gyártás piacának növekedésével, új alkalmazások piacra kerülésével, megerősödött piaci pozícióinkból a következő években is profitálni akarunk. 2019-ben különösen az elmúlt években kötött partnerségek és stratégiai kezdeményezések erősítésére fogunk odafigyelni. A szoftverszegmensben meg akarjuk őrizni vezető helyünket. Az orvosi szegmensben, különösen most beinduló területeken az innováció következő szintjét kívánjuk elérni. A gyártószegmensben még hatékonyabban fókuszálunk komplex és egyedi részekre. 196 és 204 millió euró közötti összbevételre, az EBITDA terén pedig 29 és 33 millió közötti összegre számítunk” – prognosztizál Leys.