A 2015. december 31. adatok alapján 2365 lakosú bajor település, Lupburg az FIT AG, a német additív gyártás egyik meghatározó szereplőjének székhelye. A szakterületen több mint húszéves gyakorlattal rendelkező, ügyfeleinek szerteágazó megoldásokat és technikákat kínáló cég olyan nagyágyúkkal dolgozott együtt az ipari 3D nyomtatás meghonosításában, mint például a Caterpillar építőipari óriás.
Az FIT AG lehetőségei tovább bővülnek, ugyanis nemrég öt EOS M400-4 ipari fémnyomtatót vásároltak. Az EOS-gépekkel nemcsak az alkatrészgyártást kívánják növelni – az autó- és motoriparba, légi jármű-szektorba és az egészségügybe segítenek be –, hanem a 3DP-gyártó EOS-szal is stratégiai jelentőségű beszállítóként számítanak. A két vállalat egyébként is bő két évtizede dolgozik együtt.
A printereket a sorozatgyártásra szánt 4200 négyzetméter alapterületű és a tervek szerint valamikor 2017 végén nyíló üzemben állítják munkába. Az új létesítmény a cég második additív gyártóüzeme lesz, az első, az FIT Factory 2016 áprilisában nyílt.
A kiváló nyomatok mellett elsősorban a gépek munkafolyamatba történő zökkenőmentes integrálását és minőségi garanciát adó nyílt interfészek miatt döntöttek újgenerációs EOS-printerek mellett, amelyekkel nagy lépést tesznek alkatrészek ipari léptékű 3D nyomtatása, gyártása felé – magyarázza Carl Fruth vezérigazgató.
A rendszerek egy helyett négy lézerrel végzik a fémpor pontos szinterezését. Ez a tény és a 400x400x400 milliméteres nyomtatási térfogat teszi lehetővé az egylézeres printereknél jóval nagyobb termelékenységi rátát, az ipari szintű gyártást. Az öt printerrel más szempontból is bővítik a palettát: többféle anyagot akarnak az üzemben feldolgozni. A korábbi polimer-részek mellett az EOS M400-4 jóvoltából most már fémet is nyomtatnak.
Az FIT AG másfelé is terjeszkedik. Idén márciusban vásárolta fel a berlini GEFFERTEC startupot azzal a céllal, hogy tevékenységükbe integrálják az utóbbi additív hegesztési folyamatát (3DMP).
Az ívhegesztést CAD-adatokkal és fémhuzallal összekombináló 3DMP-vel rétegről rétegre dolgozhatók ki komplex alkatrészek.