Még áprilisban tartották meg az idei (eddig összesen a harmadik) Nemzetközi PEEK Találkozót. A washingtoni rendezvényen a különleges polimerrel kapcsolatos fontos orvosi és fogorvosi projekteket ismertettek. Kimutatták, hogy a nyomtatható anyag különösen implantátumoknál hasznos.
De mi is az a PEEK?
Név szerint poliéter-éter-keton, innen ered a rövidítés is. A Wikipédia szócikke szerint „a nagy teljesítményű anyagok (HPM) csoportjába sorolható, részben kristályos szerkezetű, kiváló hőállóságú műanyag. Sokoldalúan feldolgozható, extrudálható, fröccsönthető”, azaz 3D nyomtatással és hagyományos gyártóeljárásokkal egyaránt hasznosítható.
Szintén fontos, hogy mechanikai tulajdonságai az üvegesedési hőmérséklet, 143 Celsius-fok eléréséig alig változnak, és csak felette kezdenek romlani, de ezzel együtt 250-360 fokig tűrhetőek. Legfontosabb tulajdonságai: nagy szilárdság és keménység, kiváló vegyi és hidrolízis ellenálló-képesség, remek kopásállóság, nagy méretstabilitás és merevség magas hőmérsékleten, jó villamos-szigetelő, öregedésállóság stb.
A PEEK már kezdi éreztetni hatását a 3D nyomtatóiparra, eddig műholdak és autóalkatrészek printeléséhez használták, és elvileg nagyon sok területen, köztük bioaktív kompozitokhoz, fogorvosi, atroszkópos stb. beültetésekhez is alkalmazható. Az anyagban rejlő potenciálnak csak kis részét aknázták ki, és a rendezvényen egybegyűlt kutatók egyöntetűen kiemelték, mennyire fontos lehet a 3D nyomtatás gyógyászati hasznosításában.
„Számos kutatásból és klinikai kísérletből kiderült, hogy a PEEK polimeralapú beültetések a beteg előnyére válnak. Additív technológiákat ugyan nem régóta használnak a medicinában, véleményünk szerint azonban drasztikusan megváltoztathatják az implantátumgyártás gyorsaságát, pontosságát, és könnyebb is lesz velük” – nyilatkozta a rendezvényt szervező Steve Kurtz (Drexel Egyetem, Philadelphia).
A PEEK 3D nyomtatásának értelemszerűen az implantátumok személyre szabhatósága az egyik nagy előnye. A beteg digitális modellje alapján pontos beültetések készíthetők.
A német Apium Additive Technologies máris speciális PEEK-kompatibilis FDM 3D nyomtatót fejlesztett. A Drexel Egyetemen ezzel a géppel printeltek deréktáji csigolyákhoz implantokat. Természetesen mások is készíthetők vele, és a kutatók alaposan ki is vizsgálták a fogakkal, térddel, gerinccel stb. kapcsolatos lehetőségeket.
Az anyag mindegyik esetben működik, sőt, ha PEEK kompozitokat használnak, a beültetések még erősebbek. A kompozitok, például a szénszállal megerősített PEEK különösen törések kezelésénél lehet hasznos.