Webalapú együttműködő 3DP platform fejlesztését jelentette be a Siemens Hannoverben, a világ legnagyobb ipari vásárán. A helyszínt és az eseményt jelképesnek is felfoghatjuk: a 3D nyomtatás növekvő ipari szerepét évekkel ezelőtt felismerő német multinacionális cég aligha találhatott volna ideálisabb rendezvényt a technológia népszerűsítésére és egy a további fejlődést biztosan befolyásoló fontos újításra.
A Siemens termék életciklus-menedzsment (PLM) szoftverfejlesztői által jegyzett platformmal a globális gyártóiparban kívánják biztosítani a kívánság szerinti (on-demand) terméktervezést és könnyebbé tenni az ipari szintű 3DP alapú gyártást. A világméretű közösség tagjainak biztosítanak környezetet, hogy kapcsolatba lépjenek egymással, részfeladatokat osszanak meg maguk között, együttműködéseket üssenek nyélbe. Másrészt a platformmal maximalizálnák az erőforrások kihasználtságát, nyújtanának hozzáférést az additív gyártással kapcsolatos mindenféle szakértelemhez és szakértőkhöz, és természetesen tovább bővítenék az üzleti lehetőségeket, szélesítenék a piacot.
A 3DP piac szereplőinek, széleskörű felhasználói rétegének szánt, a tervek szerint 2018 közepén induló tervezők és mérnökök, gyártók és printerfejlesztők, hardver- és szoftverszolgáltatók számára egyaránt hasznos új megoldás logikus következménye a Siemens, a cégen belül pedig főként a PLM fejlesztők eddigi munkájának. Megkönnyíti a részeket vásárlók és a mikrogyárak kapcsolatteremtését, aminek következtében a felhasználó a világ bármely pontjáról rendelhet például nyomtatott alkatrészeket. Az együttműködéssel pedig áramvonalasítanák a szerkezetileg az elosztott számítógépes rendszerek működéséhez hasonló közös innovációs folyamatokat és természetesen felgyorsítanak a 3DP használatát a gyártásban.
„A platform célja a kívánt személyek, technológia, felszerelések és szakértelem közötti azonnali kapcsolatteremtés, hogy hatékonyan foglalkozzunk kölcsönös előnyökkel kecsegtető lehetőségekkel” – nyilatkozta Tony Hemmelgarn, a Siemens PLM Software vezérigazgatója.
A platform mögötti ötlet terméktervezőkből, job shopokból, 3D printergyártókból, anyag-beszállítókból, mikrogyárakból és más szakmabeliekből álló online ökoszisztéma kiépítése. Annak ellenére, hogy a Siemens példákkal igyekezett elmagyarázni a működését, sok részletet még nem tudunk róla.
Az érdeklődő cégek már a 2018 közepi indulás előtt megkereshetik a Siemenst, hogy korai hozzáférést kapjanak.