HTML

Legyél Te is Szakértő!

Minden hírlevél feliratkozónknak egy 50 oldalas 3D nyomtatás kisokost és 3D Akadémia kedvezményt adunk ajándékba!

 

 

3D TECH WORSKHOPOK

Vegyél részt a 3D Akadémia képzésein és szerezz átfogó tudást a 3D technológiák jelenéről és jövőjéről!

3D nyomtatás, modellezés és szkennelés tanfolyamok a 3D Akadémián.

FRE3DEE a Facebookon

Fémnyomtatás nanoszinten

ferenck 2023.11.03. 08:00

Még a legnagyobb szerkezetek 3D nyomtatásánál is fontos a legkisebb részletek vagy hibák megértése. Ez lehet a különbség siker és elhibázott próbálkozás között.

A Kaliforniai Technológiai Intézet, a Caltech kutatói igyekeznek tényleg jobban megérteni nyomatok teljesítményét nanoszinten. Vizsgálódásaik új fémnyomtató technológiához vezettek, amellyel hasonló méretben sokkal erősebb nyomatok készíthetők. Ezek a tárgyak szabad szemmel láthatatlanok.

3dnyomtatas_fem_nano.jpg

Korábbi kísérletekből kiindulva néhány papírlap vastagságú, mikroméretű fémtárgyak nyomtatásához találtak ki új technikát, majd a mikro-mérettartományt nano-mérettartományra csökkentették.

A korábbi ezredrészére zsugorított részekkel nem várt dolog történt: minél kisebb a print, annál rendezetlenebbnek tűntek az anyagok az atomi skálán. Normális méretben a rendezetlenség a minőség rovására ment volna, törések és hasonló jelenségek történhettek volna.

Nanoszinten viszont az jelentette a rendellenességet, hogy a nyomatok háromszor-ötször erősebbek lettek, mintha jobban elrendezett atomokkal dolgoztak volna.

A bonyolult folyamatból hidrogél-keveréket, nagymennyiségű víz elnyelésére képes, majd lézerrel formálható polimert használtak. Lézer hatására a fényérzékeny anyag az óhajtott formákká szilárdul.

A megkeményedést követően nikkel-alapú fémionokat használtak folyékony oldatok közvetítésével. A fémet a hidrogél elnyelte, a hőhatás miatt a hidrogél azonban elégett, és végül csak a fém maradt. Utolsó lépésben az összes oxigént eltávolítják vagy átalakítják a fémszerkezeten belül. Meglepő módon, az anyag még ezzel is erősebbé válik.

Furcsa, hogy a nagyobb léptékben kifejezetten kellemetlen és zavaró, az anyagok teljesítményét csökkentő hibák – amelyek eltüntetéséért minden tőlünk telhetőt megteszünk – ebben a mérettartományban erősítik, masszívabbá alakítják az anyagot.

Hatékonyan működő nanoléptékű szerkezetek a végeredmény, tartósságuk a gyártás új távlatait ígérik.

Címkék: nanotech ipar fémnyomtatás nyomtatótechnológiák

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://freedee.blog.hu/api/trackback/id/tr4918236191

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása