A General Electric (GE) és a cseh kormány megállapodott, hogy a multinacionális nagyvállalat 3D nyomtatógyárat épít Prága mellett. A nyitást 2022-re tervezik, és többek között a következőgenerációs Cesena Denali repülőgépek motorját készítik majd a légijármű-alkatrészekre specializálódó létesítményben.
A GE 3D fémnyomtatás iránti érdeklődését jól szemlélteti, hogy egyrészt folyamatban van a terület két meghatározó cégének (SLM Solutions, Arcam) felvásárlása, másrészt a mamutvállalat repülőrészlege is előszeretettel alkalmazza a technológiát.
Az amerikai Textron konglomerátumhoz tartozó Cesena főként kisméretű, például Kanada erdei felett repkedő „turistagépeiről” ismert, de csúcskategóriás termékeket szintén készít. A magángépek kényelmi szolgáltatásait nyújtó, üzleti rendeltetésű Denali az utóbbi kategóriába tartozik. Kicsit nagyobb is, mint a többi Cesena repülő.
Az újgenerációs darabok a mostaniaknál ugyan könnyebbek, viszont elég masszívak lesznek a New York-Miami és hasonló távok megtételéhez. A GE 400 millió dollárt szán a fejlesztésre, 3D nyomtatással jelentős mértékben csökkenti a repülő előállítási és üzemeltetési költségeit, mérnökei például 845 részt 11 printelt komponensbe tömörítenek.
A helyszínválasztás nem a véletlen műve: a GE 2008-ban vásárolta fel a helyi Walter Aircraft Enginest. A felvásárlás előtt a cég évtizedekig nem gyártott turbólégcsavaros hajtóművet, azóta viszont a közösen előállított darabokkal kb. 30 repülőgéptípus közel 20 millió órát repült. Az új gyárral megsokszorozódnak a lehetőségek.