A 3D nyomtatás egyik legkreatívabb szereplőjének, a holland Joris Laarmannak nyílik az eddigi életművet bemutató kiállítása a Groninger Múzeumban.
A művész 2003-ban végezte el a Design Főiskolát, 2004-ben alapította a Joris Laarman Laboratóriumot. Kísérleteiben művészet, tudomány és technológia találkozik. 3D nyomtatással régóta foglalkozik, fémeket és nagyméretű gépeket használ hozzá. Algoritmusokkal, nyílt forrású designnal, sőt, genetikailag módosított sejtekkel is kísérletezik.
A látogatók megnézhetik az első nyílt forrású, közösségi együttműködésen alapuló Maker székeket. Mindet egyetlen formából generálták, amelyet 202 darabos kirakójátékká osztottak fel. Laarman nyomtatókkal és CNS marógéppel alakította ki végső formájukat.
A Csontszék alapja a csontnövekvést utánzó algoritmus, a Fehér karosszék szintén egyedi darab.
Az alkotások jelentős részét MX3D printeren, hattengelyes roboton hozta létre. A hat tengely lehetővé tette, hogy a munkafolyamat ne ütközzön olyan korlátokba, mint a háromtengelyes szerkezeteknél. Acélt, titánt, alumíniumot, bronzot és rezet lehet vele nyomtatni, nincs szükség segédanyagra.
A technológiát talán az olvasztott rozsdamentes acél Sárkányszék szemlélteti legjobban.
Az MX3D-vel egy teljesen új fémszobrot is alkotott. Különlegessége, hogy a világ első nyomtatott acélhídjának lesz része Amszterdamban.
A kiállítás áprilisig tekinthető meg.