A tavaly nyílt forráskódú fémnyomtatót épített Joshua Pearce, a Michigani Műszaki Egyetem kutatója ismét open source, illetve hordozható gyártóeszközökön dolgozik jelenleg. Emellett a napenergia hasznosításával is foglalkozik, mostani fejlesztésével a két területet kapcsolja össze. Napenergiával működő RepRap-alapú 3D nyomtatókat épít.
„Mit csinálunk, ha nyomtatás közben jön egy áramszünet?” – teszi fel a kérdést. Ha pedig olyan helyen járunk, ahol akadozik az áramellátás, eleve problémás a printelés. Ilyen szituációkra gondolva jött a napfénnyel is működő printer ötlete.
Pearce két megoldással áll elő.
Az egyik egy iskolákra és közösségi központokra kitalált fotovoltaikus (fotovillamos) napelemekből és önálló (RepRap Mendel-szerű) nyomtatóból álló mobilrendszer, ami 35 órán keresztül folyamatosan működik az elemekkel. Könnyen beszerezhető alkatrészekből áll, a számítógépes kapcsolat nélküli nyomtatást kiegészítő SD-kártya biztosítja. Probléma, hogy bajosan lehet hordozni.
A FoldaRap-jellegű másikat annál inkább; aktatáskában is elfér. Efika MX Smartbook, egy „ultrahordozható notebook” vezérli, lítium-ion elemekkel és részben flexibilis fotovillamos (PV) modulokkal működik, egy töltés hét órára elegendő. Pearce arra találta ki, hogy nehezen megközelíthető helyszíneken – helyben – szükség szerint lehessen nyomtatni, például békefenntartó erők valahol az afgán hegyekben.
A kutató három Thingiverse-tervfájllal tesztelte gépei gyorsaságát és a printelés pontosságát. Mindkettő bevált, alkalmasak digitális gyártásra. Kellő napfénnyel a közösségi RepRap órákig működött, a hordozható rendszer napi több printelésre képes egyetlen töltéssel. Előbbi összköltsége 2500, utóbbié 1300 dollár, de a napelemek és a nyílt forráskódú printerek folyamatos áresésével, sokkal olcsóbbak lesznek. Mivel az újabb RepRap gépek egyre kevesebb energiát fogyasztanak, a mainál kisebb napelemekre és tárolórendszerekre lesz szükség a jövőben.