A 3D nyomtatás egyik kihívása apró precíziós nyomatok készítése nehezen megmunkálható anyagokból. A Hannoveri Lézerközpont (LZH) kutatóintézetben pontosan ilyesmivel, memóriafunkcióval rendelkező parányi implantátumok vagy bonyolult formák, például az emberi fül belsejében található szerv, a csiga (cochlea) printelésével kísérleteznek. (A hangok érzékeléséért felelős cochlea neve csigaházszerű formájából ered.)
A csigába nagyon kényes beültetni bármit is. A sebészi beavatkozás gondos előkészületeket igényel, és mindig fennáll a veszély, hogy a műtét során továbbkárosodnak az érzékelést biztosító sejtek, romlik a beteg hallása.
A Hannoveri Orvosi Egyetemmel együttműködő LZH kutatói e beavatkozásokat és a sebészek gyakorlását segítendő, lézeres additív gyártással (LAM) élethű másolatokat készítettek a mikrométer mérettartományú csigáról. Igyekeztek meghaladni az eddigi implantátumokat – beültetéseik formája a műtét közbeni hőmérsékletváltozásokra reagálva módosul. Az új implantátumok ezen adottsága jelentősen megkönnyíti a sebészek munkáját.
Ugyanezzel a technológiával ideiglenes arcbeültetéseket is készítenek. Arccsontok sérüléseit igyekeznek orvosolni velük. Az implantátum előbb stabilizálja a szöveteket, majd az emberi szervezet lassan és folyamatosan felbontja a magnéziumdarabokat, és így nyílik lehetőség új csontsejtek keletkezésére.
Az LZH az április 7. és 11. közötti Hannoveri Ipari Vásáron mutatja be, hogyan lehet memóriával rendelkező fülimplantátumokat nyomtatni.