Egy 22 éves holland nő ritka betegségben szenvedett, amelynek következtében koponyája a normális 1,5-ről 5 centiméterre vastagodott. Akkora nyomást gyakorolt az agyra, hogy szinte teljesen megvakult, és arckifejezésekre sem volt már képes. Orvosi beavatkozásra volt szükség, máskülönben újabb agyi funkciók szűntek volna meg.
Egy utrechti kórházban műtötték meg. Korábban nem alkalmazott, forradalmi eljárással: 3D nyomtatott műanyag implantátummal helyettesítették a teljes koponyát.
A műtétet vezető Bon Verweij előtte is dolgozott 3D technológiákkal, nyomtatott koponyacsontokkal, egész koponyával viszont nem. Kollégáival együtt tervezték a modellt, amelyet egy ausztrál cég printelt ki. A 23 órás operáció sikeresnek bizonyult. A nő visszanyerte látását, megint dolgozik, nem látszik rajta, hogy súlyos műtéten esett át.
„Leggyakrabban az egyik, ideálisnak egyáltalán nem nevezhető akrilpolimert használnak csontpótláshoz, helyettesítéshez. A 3D nyomtatás előnye, hogy teljesen a betegre tudjuk méretezni az implantátumot. Az agyfunkciók hamarabb helyreállnak, mintha hagyományos módszerekkel dolgoznánk” – jelentette ki Verweij.
A kórház szerint az eljárás rákos csontok eltávolítására/helyettesítésére, autóbaleset-áldozatok és más súlyos fejsérülések esetében is alkalmazható.