A Microsoft júniusban jelentette be, hogy a Windows 8.1 operációs rendszer támogatja a 3D nyomtatást, azaz a „print”-re kattintva „harmadik féltől származó” alkalmazásokról közvetlenül nyomtathatunk.
A redmondi óriás a napokban újabb információkat tett közzé a 8.1-gyel és a 3D nyomtatással kapcsolatban. Többek között azt, hogy a 3D grafika és modellek különféle adatformátumai nem felelnek meg a Windows céljainak. Például a sztereolitográfiára használt CAD-szoftverek STL formátumából fontos adatok hiányoznak. Az alternatívák kiértékelése után a Microsoft a legtöbb szempontnak eleget tevő új formátum, az XML-alapú 3MF (3D Manufacturing Format) – „a Windows 3D gyártásának DNS-e” – bevezetése mellett döntött. A 3MF-fel vált lehetővé a 3D nyomtatás támogatásának Windowsba integrálása.
Mivel a Microsoft a 3D printinget lényegében a 2D modell kiterjesztésének tekinti, ugyanazt a sémát kívánja használni az illesztőprogramra, alkalmazási interfészre és programok láncba kapcsolására (pipeline, csővezeték). A nyomtatás menete is hasonló: megjelenik az elérhető printerek listája, a felhasználó választ közülük, majd a nyomtatási módok közül is. A 3D modell 3MF formátummá konvertálása, a 3MF adatok OpenXPS dokumentumcsomagba rendezése az alkalmazásban történik meg. A következő lépés a 3MF csomag kivonatolása és a printer által „értelmezhető” formátummá alakítása a csővezetékben megy végbe. Utána már csak az adatok nyomtatóba továbbítása és maga a nyomtatás marad hátra.
A 3D printing Windowsba integrálását támogatandó, a Microsoft a fejlesztők számára létrehozott egy, meghajtók, illesztőprogramok és alkalmazások dokumentációját és kódmintáit tartalmazó SDK-t (szoftverfejlesztő csomagot) is.