A Szilícium-völgy egyik leginnovatívabb műhelye, a XEROX Palo Alto-i Kutatóközpontja, a legendás PARC falai között intelligens mikroelektronikai anyagokat, valamint asztali gyártórendszert fejlesztenek. Az informatikai eszközök és alkatrészek miniatürizálódása következtében korábban sci-finek tűnt mérettartományokat vettek célba, a majdani chipeket stílszerűen chipleteknek nevezték el.
Elkészítésükhöz a cég fejlett lézernyomtató technológiáját és a 3D nyomtatást is használják. A homokszem nagyságú szilíciumdarabkák lesznek a közeljövő elektronikus áramköreinek alapjai. Elvileg döbbenetes „intelligencia” – tároló-, feldolgozó- és kommunikációs kapacitás – pakolható beléjük.
Az asztali gyártáshoz speciális 3D nyomtatórendszert terveznek. A chipletek és a teljesen új gyártótechnológia együttes bevezetése komoly változásokat eredményezhet: felhasználói igényekre formált (személyre szabott) számítógépeket és egyéb egyedi infokommunikációs berendezéseket beágyazott chipletekkel, nagyságrendekkel pontosabb 3D nyomtatást stb.
A kutatók azonban óvatosak, nem bocsátkoznak elhamarkodott előrejelzésekbe. Egyöntetű véleményük, hogy még nagyon a kezdeti fázisnál tartanak.