A technológiai innováció élenjárói közé tatozó Dél-Korea, a katonaitól az orvosi alkalmazásokig, szinte az összes helyi iparba beintegrálja a 3D nyomtatást. Az ország tudomány, az ICT és jövőtervezés minisztériumai 41,2 milliárd wonnal (37 millió dollárral) támogatja a piac kialakulását – jelentették be vasárnap.
A befektetés célja katonai és fogyasztói javak remek minőségű additív technológiákkal történő előállítása. A pénz egy részét az egészségügyre költik, a tervek alapján műcsontokat, gyógyulást támogató eszközöket stb. készítenek 3D nyomtatással. A minisztérium bizakodik, hogy a növekvő piaci kereslet nemzetközi szinten is pozitív hatással lesz a versenyképességre.
„A gyártás világában a 3D nyomtatás az innováció kulcstechnológia. Az ipar paradigmáinak megváltoztatásával teremt új piacot. A gyorsan változó globális trendek megértéséhez nagyon fontos a minisztériumok együttműködése” – nyilatkozta az ICT minisztériumban dolgozó Kang Seong-joo.
A dél-koreai kormány a 3D nyomtatást nemrég azonosította a kialakuló technológiai szektorok egyikeként. A negyedik ipari forradalom meghatározó, az ország gazdaságát fellendítő részének tartják.
A kormány korábban is támogatta a technológiát, 2014-ben 2,3 millió dollárral segítette 2015-ben megnyílt 3D nyomtatás-központok alapítását. A program keretében helyet és – főként importált – gépeket biztosítanak (ingyen adnak bérbe) kis- és középvállalkozásoknak. A vállalakozások dolgozói 3D nyomtatással kapcsolatos oktatásban részesülnek, amely során elsősorban a printerek kezelését kell majd elsajátítaniuk. A kormány szerint a technológia csökkenti kisebb vállalkozások kutatásfejlesztésre, prototípuskészítésre stb. fordított kiadásait. A központokkal és a hardverrel párhuzamosan, nyomtatókhoz kapcsolódó szoftverek fejlesztését is támogatják.
Annak ellenére, hogy Dél-Koreában több 3DP cég (Carima, Rokit, HyVision) gyarapodik, fejlesztettek már okostelefonos 3D szkenneralkalmazást, terveztek meghökkentő printelt ruhákat, robotokat, intelligens csuklópántot, műfület, a Rokit ott építette a világ első hibrid bioprinterét, világpiaci előrelépéshez sok még a tennivaló.
A Dél-Koreai Tudomány és Technológia Intézetének (KAIST) 3DP Laboratóriuma az oktatás területén bizonyította be, hogy printelt segédeszközök, történelmi emlékművek és térképek nyomatai javítják a vakok és gyengén látók olvasáskészségét.
A nemzetközi piackutató és tanácsadó Markets and Markets cég becslése alapján évi 28,5 százalékos növekedést jelentő 2022-re 30,2 milliárd dolláros forgalmat érhet el a 3DP világpiac. A Hyundai Kutatóintézet tavalyi beszámolója szerint az ipar 4.0-ban (3DP, dolgok internete, felhőszámítás, automatizáció) Dél-Korea lemaradt a világ szűk élmezőnyétől.
A 37 milliós állami befektetés a helyi innováció fellendülésének egyik hajtóereje lesz. Az ország be szeretne kerülni a 3DP Kína, az Egyesült Államok és Európa egyes részei által képviselt szűk elitjébe. Mindezek mellett 2020-ig 10 millió dél-koreainak, köztük diákoknak és leendő vállalkozóknak tervezik megtanítani a 3D nyomtatást.