Az Intel San Franciscóban, szeptember 10. és 12. között megrendezett 2013-as Fejlesztői Fórumán (IDF 13) az egyik előadó, a futurológus Brian David Johnson arról beszélt, hogy a 21. században a nyílt forráskódú nyomtatott robotok lesznek a technológia és az ember közötti legfőbb kapcsolódási pontok. Általuk válik a sci-fi valósággá, science fiction science fact-té.
„Sci-fi prototípusokat készítünk. Már tíz éve foglalkozunk azzal, hogy ha bármit számítógéppé alakíthatunk, mi lesz akkor, ha egy teljesen újfajta robottal állunk elő?” – elmélkedett Johnson, majd részletezte elképzeléseit: „a 3D nyomtatással, nyílt forráskódú hardverrel és szoftverrel bárki építhet teljesen nyílt forráskódú robotot. A tervfájlok ingyenesek, a mesterséges intelligencia (MI) szintén szabad préda, azaz bárki írhat alkalmazásokat a robothoz. Mihelyst elkezdjük ezeket a robotokat tervezni és fejleszteni sajátmagunk kiterjesztéseként fogjuk látni őket, így lehetővé válik, hogy más személyekkel és más robotokkal interakciókat folytassanak.”
A tíz éve tervezett, hivatalosan a héten induló 21. Századi Robotprojekt lényege tehát az, hogy bárkiből fejlesztő válhat, online megoszthatja munkáit, amelyeket mások 3D technológiákkal módosíthatnak és kinyomtathatnak.
Johnson első példája a vörös Jimmy volt. A prototípust attól az ötlettől vezérelve készítették el, hogy mi történne, ha Jimmy teljesen nyílt forráskódú és szociális robot lenne? Mi lenne a valódi – fizikális – robot okostelefonos megfelelője?
Egy másik robot, Paul interakcióba lépett és beszélgetett Jimmyvel. Az anyagokat online letölthetővé teszik, azaz az érdeklődők akár Jimmy-szerű robotokat is építhetnek. Hamarosan egy robotfejlesztő készletet is közkinccsé tesznek.
Johnson megnyugtatta a közönséget, hogy Jimmy és Paul csak a kezdet.