Folyamatosan nő az eladott és kiszállított fém- és polimeralapú ipari 3D nyomtatók száma, és a növekedés 2019-ben is folytatódik, az előző évhez képest 25 százalék plusz várható – állapította meg a londoni CONTEXT kutatócég.
Az alacsonyabb árfekvésű fémprintereket nemcsak üzemekben, hanem irodákban is használják, és közvetlenül nem versengenek a porokat egyetlen lépésben, lézerrel olvasztó hagyományos robusztus gépekkel, elsősorban a GE Additive, az EOS, az SLM Solutions és a 3D Systems termékeivel.
A lézeralapú porágyas technikával működő gépeket sugárhajtóművek alkatrészeitől ortopédiai implantátumokig, szinte mindenre használják. Az olcsóbb fémprinterekkel bővülnek az alkalmazási lehetőségek, sokkal gazdaságosabb a prototípuskészítés és fémrészek kisszériás gyártása.
A CONTEXT szerint új hardverek jelentősen hozzájárultak a kiszállított fém- és polimerprinterek számának növekedéséhez. Ez a Markforged, a Carbon, a HP és a 3D Systems érdeme. (A Markforged termékeit Magyarországon a FreeDee Printing Solutions forgalmazza.)
Különösen a 3D Systems elégedett a 2018-as bevétel-növekedéssel, ami főként a Figure 4 Standalone és a NextDent 5100 rendszereknek tudható be.
A több lépcsőben nyomtató, olcsóbb fémprinterek új árkategóriát teremtettek, amelyből egyre többen profitálnak, sok gyártó ilyen gépek jóvoltából tudott megjelenni a fémalapú 3DP piacon.
A fémmel dolgozó 20 és 100 ezer dollár közötti gépek piacát a GE Additive, az EOS, a Markforged, az SLM Solutions és a 3D Systems uralja (ebben a sorrendben). Az alacsonyabb árfekvést a Markforged és a versenytárs Desktop Metal 3D nyomtatói képviselik.
A polimeralapú ipari gépek piacán szintén megjelentek olcsóbb printerek, színrelépésük itt is jó hatással van az eladási mutatókra. A növekedéshez új technológiák, például a Carbon digitális fényszintézise (DLS) és a HP multi jet fusion megoldása is hozzájárultak, és egyben felgyorsították a ma már jelentősnek mondható kisszériás gyártást is.
A 20 és 100 ezer dollár közötti ipari polimernyomtatóknál Stratasys, EnvisionTEC, Carbon, 3D Systems, HP a sorrend.