Amikor a 3DP történetének eddigi legnagyobb felvásárlása után a GE többségi tulajdonos lett az Arcamban és a Concept Laserben, az akvizícióval a világ 3D fémnyomtatásának is az egyik vezetőerejévé vált. A Concept Laser neve mindent elárul, lézeres olvasztással működő fémprintereik a legjobbak közé tartoznak.
A GE Global Research az elmúlt években sok innovatív projekten dolgozott: új szabványok 3D nyomtatófájlokhoz, 10 ezer otthont árammal ellátó miniturbina, különleges anyagok használata repülőgép-alkatrészekhez stb.
A projekt léptékétől függően, a gyártófolyamat órákig, sőt, napokig eltarthat. Ha pedig lézerrel olvasztjuk a fémport komplex alkatrészekhez, különösen sok időre készüljünk fel. Ezt a problémát akarja a Concept Laser szakismereteit is hasznosítva megoldani a GE.
Az additív gyártótechnológiai kutatásokat vezető Waseem Faidi a GE japán (Niskayuna), new yorki és müncheni laborjaiban dolgozó tudósok multidiszciplináris munkáját közös nevezőre hozva akarja felgyorsítani a fémprintereket, és jobban kihozni a technológiában lévő potenciált. Például sugárhajtóműveken, szél-, gőz- és gázturbinákon keresztül tanulmányoznak légmozgásokat, és dolgoznak ki egyedi geometriájú részeket, a légmozgás irányát megfordító aktuátorokat stb.
Ma a lézeres 3D nyomtatást nagyobb teljesítményű lézer használatával a legegyszerűbb felgyorsítani. Természetesen ez a módszer sem annyira egyszerű, gondoljunk csak a világtól elzárt munkaterület hőfokára, gázokra, gázok keveredésére, külső hatások kizárására. A rendszer működtetője szimpla kapcsolgatással nem növelheti a lézer intenzitását.
Ilyen problémáknál hasznos nagyon a multidiszciplináris megközelítés, hogy például a légmozgásokat tanulmányozó csoport szakértelmével eredményesen besegíthet a lézeres fémpor-olvasztás optimalizálásába.
Fémnyomtatókkal kapcsolatban a gázáramlások kontrollálásának kérdése merül fel, hogy hogyan növelhető így a lézerek mai teljesítőképessége, mennyire méretezhetők azok.
Faidi és munkatársai ezen töprengenek, és ehhez kell a Concept Laser gyakorlata vagy az amerikai Nemzeti Feltalálók Dicsőségcsarnokába 2017-ben beválasztott Marshall Jones ipari lézerekkel kapcsolatos szakértelme.
A GE nincs egyedül a lézeres 3D nyomtatást feljavító törekvéseivel. Például az észak-angol Sheffield Egyetemen szintén gyorsabb és költséghatékonyabb lézeres fémnyomtató eljárásokon dolgoznak.