Az új technológiákkal foglalkozó IDTechEx Research piackutató és konzultációs cég a 3D fémnyomtatás következő tíz esztendejéről (technológiákról, alkalmazásokról, piacról) készített tanulmányt (3D Printing Metals 2018-2028: Technology and Market Analysis). Gyors növekedésre, a kereslet és kínálat találkozására és 2028-ra 12 milliárd dollárossá bővülő 3D fémnyomtató-piacra számítanak.
A 3D fémnyomtatást ugyan már az 1990-es években alkalmazták, nagymértékű növekedésről azonban csak 2013 óta beszélhetünk. A fejlődésnek komoly lökést adott, hogy 2016-ban több szabadalom lejárt, 2017-et pedig sokan egyenesen a 3D fémnyomtatás, a 3DP ipari áttörése évének tartják.
Jövőképekben természetesen a jelent is mindig figyelembe veszik, a szcenáriók általában az egészen közeli múltból indulnak ki. A mát a közvetlen fémes lézer szinterezés (DMLS) uralja, 2016-ban ez a módszer jelentette a piaci bevételek 86 százalékát, míg a maradék a többi három megoldás (elektronsugaras ráolvasztás – EBM, irányított energia lerakódás – DED, binder jetting) között oszlott meg.
A legújabb technológiákat (folyadékos fémolvasztás, metál és polimer nyomtatószálas préselés, nanorészecskés, mikrofolyadékos megoldások stb.) eddig még nem nagyon alkalmazták, viszont közép- és hosszútávon mindegyiknek komoly jövőt prognosztizálnak. Elsősorban azért, mert az árak és specializáció terén kifejezetten versenyképesek, és így idővel a már elfogadott módszerek komoly riválisai lehetnek. A Markforged Metal X fémnyomtatója például műanyag hordozóanyaggal kötött fémpor nyomtatásával dolgozik, ezzel kiküszöbölték a biztonsági kockázatokat, amelyeket más fémnyomtatási technológiák felvetnek, miközben egy jóval megfizethetőbb lehetőséget is teremtettek.
A mostani elsőszámú gyártók (EOS, Concept Laser, Arcam AB stb.) mellett a legígéretesebb startupnak a Desktop Metalt tartják, a cég 2015 óta a többi kezdő 3D fémnyomtató vállalat összesített támogatásának közel a felét szedte össze, ami igen komoly teljesítmény.
Várhatóan folytatódik a fémnyomtató-eladások elmúlt években tapasztalt exponenciális növekedése, és ezzel párhuzamosan az árak is folyamatosan esnek. A tanulmány szerzői a 2018 és 2028 közötti időszakra 23 százalékos összetett éves növekedési rátát (CAGR) prognosztizálnak. Hosszabb távon a nyomtatóanyagok eladása még gyorsabban fog növekedni, mint a printereké.
Az okok elég egyértelműek. Egyrészt a fogyasztók olcsóbb gépeket keresnek, másrészt a fémprinterekkel rendelkezők számának növekedésével, egyre nagyobb lesz a nyomtatóanyagok iránti igény, amelyek valószínűleg sokáig valamilyen fémporok, fémporalapú matériák lesznek.
A két tendencia törvényszerűen összekapcsolódik.