A Thingiverse, a MyMiniFactory és a hasonló online piacterek aranybányák a tervezők számára, rajtuk keresztül ismerik meg a 3DP közösséget. Mindenki ingyen osztja meg a modelljeit, módosíthatnak rajtuk, kinyomtathatják őket. Részben ezeknek az innovatív virtuális műhelyeknek köszönhető a maker-kultúra virágzása.
Egyesek viszont kihasználják az ingyenességet, és pénzt próbálnak csinálni a szabadon letölthető CAD-modellekből. Például egy loubie nevű Thingiverse-felhasználó járt így: értesült róla, hogy a just3Dprint nevű eBay-fiókról több mint 2 ezer Thingiverse-modellt értékesítettek, köztük az övéit is.
Miután megkérte a just3Dprintet, hogy távolítsa el eBay boltjából a modelljeit, a következő választ kapta: mivel a kereskedő nem a CAD-modelleket árulja, hanem átalakított változatokat, semmiféle szerzői jog nem vonatkozik rájuk. A Thingiverse-re való feltöltéskor számolni kell a tömeges terjesztéssel, és a jogok elvesztésével.
A károsult nem hagyta annyiban, a Thingiverse-re feltette Szomorú arc című munkáját és a kereskedővel folytatott üzenetváltást.
A 3Dprint egyébként lehet, hogy téved, mert a CAD-fájlokat szerzői jog védi, 3D modellekre pedig egyértelműen vonatkozik a Creative Commons (CC) licenc. Ráadásul a Thingiverse felhasználói szerződésében is szerepel, hogy modellünk feltöltésével semmiféle jogcímet nem ruházunk át kívülállókra, és munkánkat – ellentétben a 3Dprint állításával – közkinccsé sem tesszük.
Egyelőre azonban nem állapítható meg egyértelműen, hogy a 3Dprint illegálisan használja loubie és a többiek 3D modelljeit, vagy sem.