A méhsejtek, pókhálók és korallok közös vonása, hogy a természetben előforduló rácsszerkezetek. Az egységes cellák szabályos, ismétlődő mintájából összeálló rácsok az erő, a rugalmasság és a felület kombinációjával egyedi képességeket biztosítanak.
3D nyomtatótechnológiákkal és az Oqton 3DXpet szoftverrel a légjármű-ipartól a futócipőkig, sok terméktípus gyártásához használhatók.
Meglepően szilárdak és merevek, holott kevesebb anyagból készülnek, mint a hagyományosan gyártott tárgyak. Az anyagcsökkenés gazdasági hatása szignifikáns: ugyanannyi termék alacsonyabb befektetéssel állítható elő. A felületeket növelve, hatékonyabbak a folyadék-, a hő és a vegyi interakciók, például jobban működnek a hőcserélők.
Rácsokkal a szilárdság-tömeg arány is optimalizálható. A geometria jóvoltából jelentős mértékű szilárdságot, merevséget biztosítanak, csökkentve a felhasznált anyagmennyiséget.
Nagyon rugalmas tervezést garantálva, tervezők a mostaniaknál innovatívabb, organikusabb darabokat találhatnak ki, alakíthatnak tetszésük szerint. A rácsok többtucatnyi altípusát ismerjük, amelyek közül a síkhálós egységcellák, az egységes/periodikus, a rúgós és a háromszorosan periodikus, minimális felületek a leggyakoribbak.
Rácsszerkezeteket termékekhez adva, a lehető legkönnyebb szerkezettel érhető el speciális teljesítmény. A két folyadék közötti hőcserét megkönnyítő hőcserélők szintén kihasználják a rácsszerkezet lehetőségeit, emellett többféleképpen és eredményesebben optimalizálhatók. A csontintegrációt segítő orvosi implantátumokhoz szintén jól használhatók.
Egyedi tulajdonságok mellett használatuk egyedi kihívásokat is tartogat. Például mivel a 3D modellek túl nagyok lehetnek, komplex rácsszerkezeteket néha nehéz nyomtatni, adatok vesznek el, lassul a printelés. Ezt kerülhető ki a 3DXpert szoftverrel.