Az additív gyártás világában sok szoftverfejlesztő kívánja megkönnyíteni a 3D modellezést és a CAD (computer-aided design) tervezést. Eddig túl bonyolult volt, ezért hozzáférhetőbb és felhasználóbarátabb megoldásokon gondolkoznak. Egyikük, a pakisztáni Katalyst Labs akcelerátor és innovációs csomópont.
Szoftverük, a szöveges utasítást CAD-dá alakító, text-to-CAD 3D tervezőasszisztens, a júniusban bemutatott, önmagában is tervezőeszközként működő, de meglévő CAD/CAE munkafolyamatokba is integrálható KATALYST pont ezt teszi. Ugyanúgy, mint a hozzá hasonló, szövegből valamit (képet, mozgóképet stb.) generáló alkalmazások, a KATALYST is mesterséges intelligenciával működik.
A felhasználónak nem kell a tervvel bíbelődnie, komplikált módosításokat végeznie, a szoftver a szöveges input, a prompt alapján parametrikus terveket képes létrehozni.
Utasításként begépeljük, például, hogy „csinálj egy humanoid robotot”, amire a KATALYST elkészíti az első modellt. Ennél persze speciálisabb inputot is megadhatunk, mondjuk, részletezzük a felsőtestét, a végtagokat stb. Változatos paramétereket, például méretet, szögeket könnyen hozzáadhatunk, a szoftver automatikusan és gördülékenyen alkalmazkodik a változtatásokhoz.
A módosító inputokat különféle iterációkként értelmezi. Minden egyes iteráció elérhető és megtekinthető a KATALYST teljes iteráció-történet funkcióján keresztül. A szoftver ezen kívül is rendelkezik nagyon hasznos funkciókkal. Egyedi 3D modellek mellett összetettebb kombinációkat szintén készíthetünk vele, a modellek pedig .stl, .step, .3mf vagy .dxf fájlokként menthetők a gyártáshoz.
Az új szoftver összességében egyszerűsített belépést kínál CAD-tervezéshez, szöveges parancsokból komplex geometriákat alakíthatunk ki vele. Mivel teljesen új, hamarosan a lehetőségeket bővítő több frissítésre számíthatunk, például szerkezeti szimulációra, kibővített adatkészletre még összetettebb, részletesebb nyomatokhoz.