A 3D nyomtatás nagyon gyorsan és világszerte elterjedt az egészségügyben. A folyamatnak nincs vége, sőt, az adaptáció a korábbinál is tempósabbá vált. Művégtagokkal kezdték, más implantátumokkal folytatták, printelnek gyógyszert, sok a bionyomtatás-megoldás, például szövetekkel kísérleteznek, műtéteket készítenek elő a technológiával.
Kórházakban gyakran élnek a 3D nyomtatók adta lehetőségekkel, több csúcslétesítményben működik nyomtatólabor. Számos alkalmazáshoz használják, például sebész beavatkozások időhosszát és pontosságát optimalizálják vele.
Legutóbb az indiai Mumbai Nanavati Max Super Speciality kórházban nyílt 3DP labor. A létesítmény több szakterülethez (kardiológia, neurológia, ortopédia, onkológia) kínál megoldásokat. A 3D nyomtatástól szuperpontos műtéteket várnak.
A laborban két csúcsteljesítményű printer dolgozik, főként csontmodelleket készítenek vele. Az onkológia a kitüntetett terület, azon belül a csontrák. A nyomatokkal könnyebb tanulmányozni az anatómiát, patológiát. Vágási útmutatók is készíthetők velük, leegyszerűsítik csontrák-műtétek tervezését, pontosítják a kivitelezést.
Ezek az útmutatók nélkülözhetetlenek a sebészetben, a sebészt támogatják, „vezetik” műtét közben. A csontmodelleket és a vágási útmutatókat biomérnökök kivitelezik. Korábban két hétig, most huszonnégy-negyvennyolc óráig tart a gyártásuk.
A rákgyógyászatban minden nap számít, a gyorsaság életeket menthet, pénzt spórol meg. Nyílt forrású szoftverekkel, és házon belüli erőforrásokkal a legfejlettebb technológiák is olcsóbbak.
A csontot leszkennelik, a 3D modellek tervezése virtuális, aztán elkészülnek a vágásokhoz szükséges útmutatók. Tökéletesen illeszkednek a beteg csontszerkezetéhez, míg a sebésznek hajszálpontos utasításokat adnak meg.
A rákos részek pontosabban lokolizálhatók, egyszerűbben vághatók ki úgy, hogy az egészséges szövetek megmaradjanak. Mindent személyre lehet szabi, amivel szintén javul a beteg életminősége.