A ChatGPT amellett, hogy gyors és általában pontos választ ad természetes nyelven feltett kérdésekre, kódokat is tud generálni. Ezért érdekes a 3D nyomtatás számára. Az additív gyártás több alkalmazási területén, 3D modellek tervezésére használható.
A tervezőknek meg kell tanulniuk, hogyan generáljanak a mesterségesintelligencia-chatbottal stl-fájlokat, milyen bemeneti infókat, specifikációkat adjanak meg neki. Az MI-modellek sikeres használatának egyik alapfeltétele, hogy minél jobb szöveges utasításokat, promptokat dolgozzunk ki, amelyek alapján előállnak az outputtal.
Minél több pluszinfót közlünk vele, annál jobb lesz az output, azaz meg kell találni az ideális promptot, ami 3D modellek esetében nagyobb kihívás, mint szöveg-szövegnél vagy szöveg-képnél.
A folyamat két technológia, 3D nyomtatás és MI érdekes és ígéretes kombinációja,
A ChatGPT első használati módja az additív gyártásban legelterjedtebb formátum, az stl-fájl létrehozásához szükséges prompt megfogalmazása. A bináris megjelenítéssel szemben az ASCII ember számára is olvasható, megkönnyíti az MI outputjának értelmezését.
Egyből ne várjunk csodát, tesztelgessük mindaddig, amíg folyamatos javítással el nem jutunk a legjobbnak tűnő promptig. Ha túl nagyméretű fájlt generál, a program könnyen leállhat. Ilyenkor elég a folytatásra klikkelni.
A ChatGPT speciális tervezőprogramokhoz, például az OpenSCAD-hoz is használható 3D modellgenerálásra. A programozást az MI végzi, ezért utasíthatjuk, hogy készítsen kódrészeket az OpenSCAD-hoz. Egyelőre még nem tökéletes benne, de folyamatosan fejlődik. Ezt ellensúlyozhatjuk minél jobb promptokkal.
Összességében a ChatGPT – és más MI-modellek is – sokat segíthet, viszont legyünk türelemmel vele.