A GE Újrahasznosítható Energia betonalapú additív gyártással foglalkozó kutatóközpontot nyitott a New York állambeli Bergenben. Az eredményeket a cég szélturbina-alapjainak a tervezéséhez fogják használni.
A turbinák alsó részét minél kisebb szállítási költséggel akarják megoldani. A szállítási költségek csökkenése értelemszerűen a környezeti károk csökkentését is jelenti.
Fenntarthatóbb munkafolyamatokban gondolkoznak.
A központban a betonnyomtatásban etalonnak számító, akár húsz méter magas szerkezetek printelésére is alkalmas COBOD nyomtató dolgozik. A COBOD és a Lafarge a GE partnerei, a három cég 2020-ban dolgozta ki az első prototípust, sikerült magasabb szélturbinákat tervezniük. A magasságnövelés célja több energia generálása a gyártási költségek csökkentése mellett.
A 3D betonnyomtatás komoly versenyelőnyt jelent. A kutatásfejlesztésre kitalált központ megnyitásával a GE újabb lépést tett előre. A kutatásokban számítanak az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumának a támogatására.
A nyomtatási módszer optimalizálásán huszan dolgoznak, a következő öt évben új alkalmazásokat is kitalálnak. A szénmentes elektromosságot 2035-re, a nettó zéró gazdaságot 2050-re kitűző Biden-adminisztráció ambiciózus céljainak megvalósulásához a mostaninál sokkal több szélenergia használata szükséges. A minisztérium máris bejelentette, hogy örülnek a közös munkának, a GE-t a 3DP egyik nagy újítójának tartják, és szerintük a technológia diszruptív hatással lehet az energetikai szektorra. A helyszínen összeszerelt „tornyok” jelentősen csökkentik a költségeket, és a kitűzött célok felé mutatnak.
A húszméteres szélturbinák természetesen azt is jelentik, hogy az alapok is magasabbak lesznek. Henrik Lund-Nielsen, a COBOD alapítója nagyon büszke, hogy cége részt vesz a nagyszabású projektben.