A topológia-optimalizálás néven is ismert generatív tervezést előszeretettel alkalmazzák a 3D nyomtatáshoz. A célorientált megoldás inputként több megvalósítandó elképzelés paramétereit használja: a nyomat teljesítményét, térbeli megszorításokat, anyagot, gyártóeljárást, pénzügyi korlátokat.
Ezek a szoftverek először a nyomatra vonatkozó összes lehetséges iterációt vizsgálják, az algoritmusok az optimális topológia kiválasztásával és a mechanikus teljesítmény maximalizálásával a gyártási és az anyagköltségeket egyaránt csökkentik.
Az egyik legismertebb generatív tervezőszoftver az Autodesk Fusion 360-jának 2018-ban bemutatott generatív kiterjesztése. A legnagyobb problémája az ára volt, az évi 8 ezer dollárt csak nagy mérnök- és gyártócégek engedhették meg maguknak.
A vállalat a napokban bejelentette, hogy a vásárlók mostantól vagy havi 200, vagy évi 1600 dollárért korlátlanul hozzáférhetnek. A drasztikus áreséssel minden bizonnyal jelentősen bővül a felhasználói kör. (Az előfizetéses modell mellé az Autodesk projektalapon úgynevezett felhőkrediteket is kínál jutányos áron.)
A szoftvert 2018 óta többször frissítették, most már speciális költségbecslő kiegészítéssel is rendelkezik. Több ipari kliensük használja additívgyártás-projektekhez.
Egyikük a kerékpárgyártó SRAM geometriailag optimalizált alkatrészeket tervez vele. Generatív módszerrel kidolgozott hajtókaruk kétszer erősebb, viszont 20 százalékkal könnyebb a korábbinál. A légjármű-ipari óriás Airbus szintén használja az Autodesk szoftverét, szerkezeti részeket printeltek a programmal kivitelezett terv alapján.
Természetesen nem ez az egyetlen topológia-optimalizáló program. A Stratasys és az nTopology generatív modullal egészítették ki a kifejezetten a 3D nyomtatás áramvonalasítására kitalált tervezésautomatizáló szoftverüket. A belgiumi Liége Egyetemen és a hollandiai Delfti Műszaki Egyetemen nagyméretű nyomatokhoz fejlesztettek generatív megoldásokat.