Az elmúlt évek szignifikáns változásai ellenére még mindig aránytalanul kevés nő dolgozik az úgynevezett STEM területeken, azaz tudományos, technológiai, mérnöki és matematikusi munkakörökben, illetve a globális techszektor vezető pozícióiban. Az 1970-es alig 8 százalék után ugyan jól hangzik a 2019-es 27, de az alulreprezentáltság megmaradt, csak a mértéke csökkent.
A New York City székhelyű MakerGirl több oktatási programmal igyekszik változtatni ezen az állapoton, próbálja megszüntetni a nemek közötti szakadékot (gender gap). Legutóbb az additív gyártással foglalkozó PrintParts vállalattal dolgoztak ki izgalmas 3DP programokat, hogy fiatal lányok megismerkedjenek a technológiával.
Nyáron kétszintes oktatást kínálnak. Az első virtuális és bevezető jellegű, a második egyhetes workshop, táborban.
2020-ban a járvány miatt elterjedt a távoktatás. A MakerGirl sikeresen talált ki, adaptált programokat az online térre, a korábbiakhoz képest nőtt is a résztvevő lányok száma, 93 órán 28 szövetségi állam és az USA-n kívüli három másik ország 566 érdeklődője volt jelen. Idén az ezret tűzték ki célul; a képzés pedig teljesen ingyenes.
Mary Hadley, a MakerGirl vezérigazgatója elmondta, hogy a szokatlan helyzet ellenére, valóban sikeres volt az átmenet, a legváltozatosabb hátterű lányokat és mezőgazdasági régiókat is elértek.
A manhattani PrintParts on-demand prototípuskészítés, kisszériás gyártás, próbaminták előállítása mellett tervezési tanácsadást és minőségbiztosítási szolgáltatásokat is kínál. Többféle 3DP technikára (DLP, FFF, SLA) specializálódtak, kompozitokkal, termoplasztikus anyagokkal egyaránt foglalkoznak. Küldetésüknek tartják, hogy a vásárlók minél olcsóbban jussanak hozzá egyéni ízlésüknek megfelelő nyomatokhoz.
A cég nemcsak állja a nyári programban résztvevő tanulók költségeit, hanem szponzorálja is az összes kapcsolódó 3DP-szolgáltatást. Bizakodnak, hogy a jövőben több hasonló projektben vesznek majd részt.