Legyen szó polimerekről, fémekről, vagy kompozitokról, a tendencia egyértelmű: felgyorsult a nyomtatóanyagok kutatása, fejlesztésük. Ezek a fejlesztések teszik lehetővé, hogy a felhasználók több szigorú követelménynek megfelelő ipari alkalmazásokban gondolkozhassanak velük.
Az osztrák kutatók által kidolgozott alumínium-oxid például erősen ellenáll a rozsdásodásnak és a magas hőmérsékletnek. A cél egyértelmű: ugyanolyan jó minőségű darabokat kell nyomtatni, mintha hagyományos eljárással készülnének.
A francia Lotaringiai Egyetem anyagtudományi szakemberei mágnesek desktop FDM printereken történő előállítására dolgoztak ki módszert. Elmondásuk alapján sikeresen integráltak mágneses jegyeket különféle nyomatokba, és egyiket sem kellett ferromágneses anyagokkal utólag megdolgozni.
A 3DP szektorban úttörő eredmény több területen hasznosítható, lényege, hogy a mágneses mezővel komplex darabok kontrollálhatók.
A kutatócsoport kompozit mágneses nyomtatószál (filament) extrudálására alkalmas, klasszikus desktop FDM gépekhez hasonló printert fejlesztett, azzal a különbséggel, hogy mágnesekkel is tud dolgozni.
Beszámolójuk sajnos nem túl részletes, azt viszont már lehet tudni, hogy a printer első változata 2021 őszén kerülhet kereskedelmi forgalomba. De az új nyomtatószál ennél is érdekesebb.
Ferromágneses anyagokkal kezdték, azokat alakították át nyomtathatóvá. Annyit árultak el, hogy eredménnyel jártak, és semmiféle utólagos mágnesezésre nincs szükség.
Céljuk nemcsak a gép, hanem a filament kereskedelmi forgalmazása is, hogy az érdeklődők akár otthon is megtervezhessék, nyomtathassák a saját mágneseiket.
A kutatás a 4D nyomtatással kapcsolatos fejlesztéseket is felgyorsíthatja. Az így készült tárgyak ugyanis külső tényezők hatására képesek megváltozni, „alakot váltani.” Az eddigi módosulásokat főként a hőmérséklet, vagy a rezgések eredményezték, mostantól viszont a mágneses mező is használható ilyen célokra.