Az építkezési helyszíneken dolgozó 3D nyomtatók elterjedése fontos változásokat hozhat az iparágban. Ilyen gépeket az Egyesült Államokban és Indiában is használtak már, most pedig a mobil 3D printer robotokat fejlesztő osztrák Printstones cég állt elő eggyel.
A Baubotot modulárisra tervezték, tehát „külsős” felhasználók viszonylag könnyen módosíthatnak rajta. A multifunkcionális építészrobot, egy terepjáró-szerű szerkezet túlmutat a betonprintelésen, a gyártáshoz kapcsolódó több munkát képes elvégezni: anyagokat szállít, hegeszt, mar, csavaroz, fest, téglákat rak le, és a plazmavágáshoz is ért.
Az építési helyszínek biztonságosabbá, a munka hatékonyabbá tételéért, a Printstones speciális szoftverfejlesztői csomagot kínál a géphez, amellyel az ügyfelek egyedire alakíthatják a robotot: új eszközökkel szerelhetik fel, új funkciókkal bővíthetik. A cél, hogy minden gyártási helyszínen alkalmazni lehessen.
Baubotot úgy alakították ki, hogy teherautókba beférjen, kinézetre pedig olyan, mint egy tank. Lánctalpával lényegében minden terepre alkalmas, elboldogul a lépcsőkkel, bemegy az ajtókon.
Elektromos elemmel működik, az elem maximum nyolc óráig bírja töltés nélkül. Csúcssebessége 3,2 km/h, és akár 500 kilót is tud szállítani. Robotkarja egy méterre elér, milliméteres pontossággal dolgozik.
A felhasználók manuális és előreprogramozott módban egyaránt működtethetik, mint ahogy azt is meg lehet határozni előre, hogy mit tegyen a következő munkanapon. A közeljövőben újabb funkciókkal bővítik, amelyekkel hatékonyabban dolgozza fel az adatokat, munkakörnyezetben szimulálható, rutintevékenységei már az építési helyszínen való megjelenése előtt optimalizálhatók.
A cég a modellezéshez használt és a valódi környezetben, a gép szenzoraival gyűjtött adatokkal egyaránt dolgozó, központi mesterséges intelligenciát gyakoroltathat hozzá, lehetővé téve Baubot autonóm, vagy robotrajokban történő működését.
A Printstones elmondta, hogy a robotot ugyan építkezésre és betonnyomtatásra optimalizálták, de tevékenysége nem merül ki ennyiben. Hajógyártók, repülőgép-fejlesztők, erőművek stb. szintén dolgozhatnak vele.