Az additív gyártás történetének utóbbi éveit elsősorban a fémnyomtatás térnyerése határozta meg. A növekedés évről évre tetten érhető, és az előrejelzések szerint ez a tendencia a közeljövőben is folytatódik. A trendhez több tényező hozzájárult; az elmúlt időszakban és a jelenben is igazi robbanásról beszélhetünk.
A fémnyomtatással a 3DP egyben nagykorúvá is érett, a technológia döntő érdeme, hogy változatos iparágakban sokféle alkalmazásra használják, és megkerülhetetlen ipari tényezővé vált.
Az additív gyártással foglalkozó tanácsadócég, a Wohlers 2018-as beszámolója alapján abban az évben 80 százalékkal több fémprintert értékesítettek, mint 2017-ben. A számok folyamatosan emelkednek, egyre több szereplő jelenik meg a piacon, új gépek, anyagok és technológiák tűnnek fel.
Számszerűsítve: 2018 óta több mint negyven új vállalkozás kapcsolódott be az ezirányú tevékenységekbe. A növekedés természetesen nemcsak mennyiségi, hanem minőségi is.
A 3DNatives szakportál összegyűjtötte a fémnyomtatók legfőbb gyártóit. A gépeik által használt technológiák alapján csoportosította őket: porágyas fúzió (powder bed fusion, PBF), közvetlen fémlerakás (directed energy deposition, DED), anyag-extrudálás (material extrusion, ME), kötőanyag-sugaras építés (binder jetting, BJ) és egyéb technikák.
A következőkről van szó:
PBF: 3D Systems, AddUp, Arcam, Concept Laser, DMG Mori, EOS, Renishaw, Sisma, SLM Solutions, Trumpf, Aconity3D, Matsuura, Velo3D, Aurora Labs, Sharebot, Xact Metal, OR Laser.
DED: Optomec, Sciaky, BeAM, InnsTek, Formalloy.
ME: Markforged, Desktop Metal, Triditive, Meltio. (A Markforged termékeit Magyarországon a FreeDee forgalmazza.)
BJ és egyéb technológiák: HP Metal Jet, Digital Metal, ExOne, XJet, Xerox, Pollen AM, Exxadon, ADMATEC, SPEE3D, Inetyx.